O hlíně, humusu a popelnicích

29. března 2017

Ilustrační foto

Profimedia.cz

Představme si soutěž o nejnudnějšího zabijáka společenské konverzace. Co se týče půdy (zeminy, hlíny, ornice), tady by se patrně rýsoval solidní kandidát. Leč možná je chyba na našem přijímači.

Česko ornicí plýtvá. A činí tak s nonšalancí podnapilého miliardáře v kasinu.

Ministerstvo zemědělství oficiálně odhaduje, že každý rok z tuzemských polí odteče půda, jež by naládovala skoro dva miliony sklápěcích tatrovek. Hlína mizí z prohřátých nížin i z kopců na Vysočině. Vinou neopatrného velkofarmaření přicházíme o úrodnou zemi, která nás živila od neolitu. Auditorská společnost PricewaterhouseCoopers nedávno podotkla, že průměrný evropský sedlák každý rok tratí 53 eur z hektaru kvůli erozi půdy. Více než v Česku odtéká zemina jenom na Slovensku a také v Dánsku, které má jedno z nejintenzivnějších zemědělství na světě.

Jakási pozornost se věnuje rychlosti, s jakou půdu na okrajích velkých měst konzumují nové sklady, supermarkety a obytné komplexy; staveniště každý týden pohltí asi čtyři hektary českých polí. Nicméně jde o sice spektakulární, leč menší část problému. Mnohem naléhavěji potřebujeme mluvit o tom, co děláme s ornicí, která nám ještě zbývá. Když ve statistikách pozemků ohrožených vodní erozí sečteme položky silně ohrožené, velmi silně ohrožené a extrémně ohrožené, suma sumárum dostaneme 1,4 milionu hektarů, což je 47 procent celkové rozlohy zemědělské půdy.

Z hnojiv život nevyrobíme

Mělká údolí českých a moravských řek pokrývají úrodné, několikametrové vrstvy hlíny. Labe, Morava, Ohře a Dyje v nich poklidně plynou a lemují je lužní lesy. Celá tahle důvěrně známá krajina vznikla poměrně nedávno, až během středověku. Vytvořili ji kolonisté, když desítky nebo stovky kilometrů odtud káceli horské hvozdy. Zemina začala ve velkém stékat z obnažených svahů a ukládat se v nížině. Tento zážitek se nám podařilo pozapomenout a nyní podnikáme další pokus, co naše půda vydrží.

Bez půdy není úroda. Ale ornice sama o sobě nestačí. Úroda nemusí být ani v případě, že bude půdy hojnost. Šlo by to přirovnat k počítači: můžeme mít pole plná naprosto bezchybného hardware, nicméně bez softwaru bude na obrazovce blikat jen slovo ERROR. Softwarem v tomto případě budiž mikroskopická zoologická zahrada pod našima nohama.

Podpořte Reportér sdílením článku