Japonci se chystají k útoku

5. ledna 2018

Japonci jsou připraveni na bitvu a čekají na rozkazy k dobytí Port Arthuru, asi 1. ledna 1905, polovina stereofotografie.

Underwood & Underwood

Zraky světa se čím dál silněji obracejí na východ. A nejinak tomu bude i v letošním roce, neboť právě tam se v poslední době tvoří dějiny světa. Jak to vypadalo daleko na východě v roce 1905? A proč se říká „Netvař se jako Kanimůra?“.

Díváme se na skupinu vojáků ve světlých uniformách, ze snímku cítíme jisté napětí a očekávání. Zcela zaostřený je hlouček v popředí, přičemž za ním, již mimo hloubku ostrosti, můžeme tušit nekonečné řady dalších vojáků se zbraněmi. Vše působí značně monumentálně a zlověstně.

Voják, který se nacházel nejblíže objektivu, napolo leží, čímž kompozičně vyplňuje prostor v popředí. Fotograf svůj stereosnímek pravděpodobně trochu naaranžoval. Většina mužů hledí směrem vlevo, kde tušíme cíl. Oním cílem byl tehdy ruský Port Arthur, dnes čínský Lü-šün.

Japonci jsou připraveni na bitvu a čekají na rozkazy k dobytí Port Arthuru, asi 1. ledna 1905, polovina stereofotografie.

Underwood & Underwood

Šlo o ostře sledovaný rusko-japonský konflikt, ruská říše tehdy o Port Arthur přišla – kapitulace se odehrála 2. ledna 1905. Sympatie našinců tehdy byly na straně Ruska, takže se dokonce na českých poutích s gustem zpívala odrhovačka: „Jede fůra z Port Artůra, na ní sedí Kanimůra.“

Ze jména japonského admirála Hikonodža Kamimury, který byl podle dobových zdrojů vezen po ruském zajetí na voze z přístavu Port Arthur, se v češtině stalo označení pro ošklivost a mrzoutství. Protivům se říkalo: „Tváříš se jak kanimůra“, případně „Ty seš ale kanimůra“.

Skutečnost byla jiná. Hikonodža Kamimura byl v císařském námořnictvu ctěn jako odvážný bojový vůdce v rodové tradici samurajů a sehrál klíčovou roli v námořní bitvě u Cušimy. Rusové na něho měli vztek, stal se předobrazem ošklivého lotra-ďábla a tento obraz se ventiloval dál mezi lid. Fake news, řekli bychom dnes.

Rusko se po uzavření míru v září 1905 zřeklo nároku na Koreu, ztratilo přístav a základnu v Port Artur i jižní polovinu Sachalinu. Japonci pronikli až k Irkutsku a léta byl obsazen i Vladivostok. Válka tehdy přinesla nové formy boje a nabourala mýtus o ruské neporazitelnosti.

Modernější nepřítel byl podceněn, ruská výstroj a výzbroj byla zastaralá, morálka vojáků upadající. Snímek z produkce americké zpravodajské agentury Underwood & Underwood je nadepsaný titulkou: Japonci jsou připraveni na bitvu a čekají na rozkazy k dobytí Port Arthuru.

O strategicky umístěný přístav se tradičně přetahovalo Japonsko, Čína a Rusko. V roce 1945 byl dobyt Rudou armádou a Sovětský svaz si jej pronajal od Číny na třicet let. Nakonec se s Pekingem dohodl na dřívějším odchodu a v květnu 1955 předal město i s vojenskou základnou Číňanům.

Podpořte Reportér sdílením článku