Filip a Pavlína: víc než jedna aplikace

3. října 2017

Filip Maleňák a Pavlína Zemanová. Mladý nadšenec a zkušená expertka.

„Ve firmě máme přísné vedení, žádné velké pochvaly se nedočkám. Až jsem si začala říkat, jestli nepracuju špatně. A teď vidím, že mám co nabídnout, což je pro téměř padesátiletou holku z Beskyd radostné zjištění,“ říká Pavlína Zemanová, která si díky programu Rok jinak odskočila z velké korporace do malého startupu.

Pavlína Zemanová, která již šest let pracuje pro společnost Vodafone v oblasti IT a IoT (Internet of Things neboli internet věcí), se od letošního ledna v rámci programu Rok jinak věnuje malému projektu mobilní aplikace Záchranka. Díky té si mohou lidé zavolat pomoc prostřednictvích svých chytrých telefonů. Stačí kliknout na ikonu aplikace a stisknutím jediného tlačítka se vytočí linka 155. Současně mobil odešle díky GPS přesnou polohu zraněného.

Chytrý náramek, který by měl přispět k úspěchu aplikace Záchranka.

Záchranku si během půldruhého roku stáhlo téměř 400 tisíc uživatelů. Jejím autorem je sedmadvacetiletý Filip Maleňák. A chce k ní přidat „chytrý“ náramek. Ten může přijít vhod třeba vaší babičce, která smart phone nepoužívá. Nebo sportovcům, kteří u sebe zrovna nemají mobil. Filip je zkrátka nadšený mladý muž s ušlechtilou vizí. A Pavlína je zkušená expertka ze světa velkého byznysu. Přivedou spolu projekt k úspěšnému konci, nebo spíš startu?


Rok napůl jinak

Nadace Vodafone zaplatí rok práce několika vybraným expertům, aby se mohli věnovat konkrétnímu technologickému projektu v rámci neziskového sektoru. A Pavlína se rozhodla k originálnímu kroku: ponechala si půl úvazek pro Vodafone a na půl úvazku pomáhá Filipovi Maleňákovi s vývojem jeho náramku. V prvních měsících intenzivně hledala způsob, jak dělit čas mezi svou mateřskou firmu a Filipa. „Musela jsem se to naučit oddělovat. Prostě jeden den neberu telefony Vodafonu, jiný den zase Filipovi,“ říká Pavlína, která má tři děti – dva dospělé syny a dospívající dceru. A ve volném čase se ještě doma v Beskydech věnuje jógovému centru, které provozuje a cvičí v něm.

Vyladit pracovní vztah s Filipem tak, aby se k němu nechovala jako k synovi – to byl další velký úkol, který musela vyřešit. „Zjistila jsem, že mám sklony ho až příliš chránit, což není v pořádku,“ říká a dodává: „Má nárok dělat chyby a nést jejich důsledky.“ Jeden rodičovský aspekt v jejich vztahu ale zůstává. Tím, že Pavlína musí dělit čas mezi Filipův projekt a korporaci, prožívá si znovu rozpolcenost pracujících matek. „Byla jsem vždycky hodně zaměstnaná a dotíral na mě pocit, že nemám na děti dost času. A když se teď Filipa ptají, co od spolupráce se mnou očekává, vždycky říká, že by chtěl, abych na něj měla více času. Jako s mými vlastními dětmi!“ směje se.


Pozor na investory

Filip sídlí v Brně, Pavlína v Beskydech a zároveň jezdí často kvůli práci ve Vodafonu do Prahy. S Filipem tak nejvíce času tráví na telefonu. „Jsme spolu v kontaktu denně. Telefonujeme si, posíláme si zprávy. Komunikace je s ním výborná,“ pochvaluje si Pavlína a dodává: „Vidíme se na jednáních a využíváme k práci i společné cesty autem na schůzky, při kterých zároveň zmenšujeme naši uhlíkovou stopu.“

Podpořte Reportér sdílením článku