Imigrace a Švédsko: Přijedete-li, pomůžeme vám

13. září 2015

Švédsko je zemí, která momentálně přijímá nejvíc přistěhovalců na počet obyvatel ze všech států Evropské unie. Švédsko je přitom též zemí, která je k cizincům nejvstřícnější: z posledního průzkumu Eurobarometru vyplynulo, že u šestašedesáti procent Švédů vyvolává imigrace ze zemí mimo EU pozitivní pocity. Kde jsou kořeny této švédské otevřenosti? A co se v severské zemi děje nyní, v kontextu největší uprchlické krize od druhé světové války?

Ani ne hodinu jízdy na jihozápad od Stockholmu leží Södertälje. Devadesátitisícové město, jež by mohlo dost dobře posloužit jako symbol švédského přístupu k imigrantům. Podle statistik z roku 2010 tvořili přistěhovalci více než čtyřicet procent obyvatel Södertälje. Největší skupinou byli Iráčané (asi osm a půl tisíce) před Finy (přes šest a půl tisíce) a Syřany (necelých šest tisíc).

Za uplynulých pět let se čísla pochopitelně změnila: přibylo hlavně Syřanů, kteří do Švédska přicházejí – ze své válkou drcené země – po tisících. Podle letošních odhadů jich je v Södertälje už více než osm tisíc a v místním „žebříčku“ předběhli Finy.

„Södertälje není jen tak obyčejné švédské město. Ba naopak! Od nepaměti jsme důležitou obchodní křižovatkou, místem, kde se město setkává s přírodou a globální firmy s drobným byznysem. (…) Přicházejí sem lidé z celého světa, aby si tu utvářeli vlastní budoucnost. Vítejte v mezinárodním hlavním městě Švédska!“ chlubí se radnice Södertälje v propagačním letáku, který je možné najít i na internetu.

Být „mezinárodním hlavním městem“ taky znamená být zásobárnou lidských příběhů. Příběhů o starých časech tam doma, pod prudkým blízkovýchodním sluncem − v Damašku, Aleppu, Bagdádu či jinde. O životě, který válka změnila v peklo. O rozhodnutí nechat všechno být – a odejít. O strastiplné, životu nebezpečné cestě do vytouženého bezpečí a o tisících dolarů či eur vyplacených bezohledným pašerákům.

Být „mezinárodním hlavním městem“ taky nevyhnutelně znamená být zásobárnou problémů. Ve všech možných aspektech života, respektive soužití. Zatnout zuby občas musí všechny zúčastněné strany: místní úřady, Švédové i přistěhovalci.

Nebezpeční teroristé?

Podpořte Reportér sdílením článku