Británie: když konzervativci spustí revoluci, vznikne chaos

9. června 2017

Britská premiéra Theresa Mayová po volbách, v nichž ztratila většinu v dolní sněmovně.

Profimedia.cz

Vůdci britské konzervativní strany se vydali na cestu referend a předčasných voleb. Výsledkem je ztráta většiny v dolní sněmovně, úspěch levičáka a hrozba nestability.

Zkusme se na dnešní dění podívat z hlediska alternativní, ovšem nikterak nemožné reality.

Je pátek ráno, 9. června 2017 a britský premiér David Cameron se chystá úřadovat; bude se připravovat na červnový summit Evropské unie. Referendum o setrvání Británie v Evropské unii nevyhlásil, v konzervativní straně sice čelí atakům euroskeptiků, v médiích na něj útočí Nigel Farage, šéf britské strany nezávislosti UKIP – Cameron však nepanikaří. Ekonomika šlape dobře a do řádných voleb zbývají Cameronovi ještě pohodlné tři roky…

Jistě lze namítnout, že takový scénář naráží na některé faktické záludnosti; David Cameron by možná v řádných volbách roku 2015 nezískal těsnou většinu, kdyby do svého programu nezahrnul slib vyhlásit referendum o setrvání Británie v Evropské unii. Je také nejisté, zda by v referendu britští občané mohli za jiných okolností, například při jiném načasování, rozhodnout o setrvání v EU.

Přece však onen výlet do alternativní reality naznačuje, jak moc nebyl výsledek čtvrtečních voleb v Británii projevem nějaké historické nevyhnutelnosti a jak moc byl naopak důsledkem politické hry. Protože jestli v britském odchodu z EU a odchodu Davida Camerona sehrály roli hlubší společenské procesy, pak čtvrteční volby – v nichž konzervativní strana ztratila nečekaně většinu v dolní sněmovně – jsou něco jiného.

Čtvrteční britské volby se vůbec nemusely konat.

Daň z demence

Podpořte Reportér sdílením článku