Vzpomínka na džeksny

4. února 2017

Pravděpodobně jde o vůbec nejstarší zimní fotografií ze sportovního prostředí u nás. Podle budovy v pozadí poznáme místo, kde byl snímek pořízen: na Střeleckém ostrově v Praze. Mužem v popředí je americký krasobruslař a průkopník této disciplíny Jackson Haines. Připomíná vám jeho jméno něco?

Americký profesionální krasobruslař Jackson Haines navštívil Prahu poprvé koncem roku 1869 – v rámci svého evropského turné. Jeho další pobyt v Praze, z něhož zřejmě pochází tento snímek, je podrobněji zdokumentován v dobovém tisku. Deník Bohemia z 21. ledna 1871 uvádí program jeho vystoupení na Střeleckém ostrově, výslovně jsou zmíněny „tanec“ a „komické prvky“. Můžeme se také dočíst: „Pro potřebu pořízení fotografie prosíme zdvořile návštěvníky, aby po zaznění stanoveného signálu trumpety zůstali po několik okamžiků v klidu.” Toto stronzo bylo nezbytné, aby fotograf při tehdejší malé citlivosti fotomateriálu mohl vůbec ostrý snímek provést, neboť při pohybu by postavy byly rozmazané.

Pořadatelem krasobruslařské exhibice byl Eisklub zu Prag, sportovní klub pražských Němců. Vznikl v roce 1868 a jedním z jeho spoluzakladatelů byl autor této fotografie František Fridrich – světaznalý muž, který se snažil propagovat i další sportovní aktivity, zejména činnost pražského veslařského klubu Regatta. Traduje se, že Jackson Haines při své pražské návštěvě bruslil také v Novoměstském divadle – dřevěné budově pro 3000 diváků v blízkosti Hlavního nádraží (byla stržena nedlouho po znovuotevření Národního divadla v roce 1883, kdy se na jejím místě začalo stavět Nové německé divadlo; později Smetanovo, dnes Státní opera). Žádnou zmínku o takovém jistě neobyčejném vystoupení však není možné v dobovém tisku dohledat a je tudíž možné, že je toto tvrzení pouhou fabulací.

Jackson Haines v Praze, asi rok 1871.

František Fridrich

Jackson Haines se narodil roku 1840 v New Yorku, za „mistra v bruslení“ se začal označovat v roce 1964. Jako první uvedl na led hudební doprovod a baletní prvky, i proto je považován za otce moderního krasobruslení. Ve Spojených státech jeho styl nezaujal širší publikum a proto přesídlil do Evropy. Nějakou dobu žil ve Vídni, kde se jeho vystoupení naopak stala velmi populární. Zemřel v roce 1871, tedy v pouhých jedenatřiceti letech, na tuberkulózu ve finském městě Kokkola. V češtině svého času zdomácnělo slůvko „džeksny” (též jacksonky, džeksonky) – brusle byly přišroubované k podrážce bot. Jako první je v roce 1865 vyrobil právě Jackson Haines, pojem se u nás zařadil ke šlajfkám, halifaxkám a kanadám.

Za užitečná doplnění děkuje autor žijící legendě sportovní fotografie Jiřímu Kolišovi.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku