Logo

EET je pitomost, říká hospodský, vnuk Jaroslava Haška

27. listopadu 2016

Vnuk Jaroslava Haška na setkání potomků slavných.

foto Jan Zátorský, MAFRA

V Praze se sešli potomci slavných osobností. Dorazil i vnuk Jaroslava Haška, jehož rodina dnes provozuje hostinec s penzionem v Lipnici nad Sázavou. Coby hospodský si stěžuje na projekt elektronické evidence tržeb.

V levé ruce držel půllitr s pivem, v pravé fajfku, na hlavě čepici vzor dobrý voják Švejk. A kdyby i takové nápovědy bylo málo, na klopě měl přilepenou visačku podnikatel a vnuk spisovatele Jaroslava Haška – Richard Hašek. Na setkání více než stovky potomků významných českých osobností, které organizoval s přáteli knihkupec Vratislav Ebr a kde s ním Reportér mluvil, patřil mezi nepřehlédnutelné postavy.

Dnes je sedmašedesátiletý Richard Hašek už víc profesionální vnuk než podnikatel. Jezdí po světě odhalovat sochy a památníky, navštěvuje různé spolky točící se okolo odkazu svého dědy, kterého pro jeho sebevražedný životní styl neměl šanci nikdy poznat.

Hostinec s penzionem U České koruny v Lipnici nad Sázavou, kde Jaroslav Hašek strávil poslední roky svého života a kde vznikly tři ze čtyř dílů Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války, provozuje jeho syn Martin, tedy spisovatelův pravnuk. „On drží pozice v Lipnici, já zjišťuju, jak je na tom konkurence v Praze,“ říká Richard Hašek a pokračuje ve stylu svého dědy, jenž inspiraci nacházel po pražských lokálech: „Já se do hospod chodit nebojím, těžší je z nich odejít,“ lokne si piva a už vážnějším hlasem dodává, že se dědovy peripetie s alkoholem obecně přehánějí. Ve stínu Švejka se totiž krčí přes tisíc povídek roztroušených po časopisech a novinách, které Hašek za svůj krátký život stihl napsat.

K hospodě v Lipnici se rodina Haškova dostala teprve před patnácti lety, kdy ji vykoupila z konkurzu po předchozích hospodských a na úvěr ji kompletně zrekonstruovala. „Bylo to v úplném rozkladu. Každý si na ni jen půjčil prachy od banky a následně zmizel,“ líčí Richard Hašek. Jeho předek spisovatel v ní našel nový domov v roce 1921 a odsud pochází údajně jeho výrok „Nic lepšího mě nemohlo potkat, konečně bydlím v hospodě!“ Jeho vnuk tvrdí, že to byla součást záchranného plánu Jaroslavových bohémských přátel: „Aby se v Praze neuchlastal k smrti, poslali ho ven.“ Jak je již přes 93 let známo, plán se moc nezdařil a Hašek po roce a půl v Lipnici zemřel. Bylo mu devětatřicet.

Asi jako všichni hospodští v Česku i Haškův vnuk pečlivě sleduje, jak to bude s elektronickou evidencí tržeb (EET), kterou jako svou vlajkovou loď v boji s daňovými úniky zavedl podnikatel a ministr financí Andrej Babiš. Jako první měla zasáhnout právě hospodské. Richard Hašek se nejdříve otázce, co si o tom myslí, jen směje. Pak spustí. „Zaměřit se na menší podniky je pitomost, zvlášť od něj, miliardáře. Dělají se v hospodách různé věci, ale nejsme a priori všichni podvodníci. My se snažíme něco obnovit, něco vytvořit a na to se musí vydělat. Musí se na to dřít a my to tak děláme patnáct let,“ vysvětluje.

S prázdným se nefotím!

Podpořte Reportér sdílením článku