Seriál

O čem snil Karel May?

04 / 03 / 2017

Nové filmy s Vinnetouem a Old Shatterhandem vyvolávají nové otázky o životě a díle Karla Maye. Nabízíme fanouškům této série unikátní snímek, který vznikl před víc než sto lety.

Nové filmy s Vinnetouem a Old Shatterhandem vyvolávají nové otázky o životě a díle Karla Maye. Nabízíme fanouškům této série unikátní snímek, který vznikl před víc než sto lety.

Je postavou v klobouku a s puškou jeden z drsných hochů Divokého Západu své doby? Omyl. Jde o německého spisovatele Karla Maye. Zdůraznění výjimečnosti této osobnosti pomohl fotograf mírným podhledem, čímž chtěl zdůraznit její význam. Současně vymaskoval okolí, portrétovaný díky tomu jakoby vystupuje z obrazu. Etnolog by zřejmě zachytil nějaké nesrovnalosti, ale těmi se běžný divák nezabývá. Jde o emoci, o podstatu zážitku, který spočívá v propojení spisovatelova díla a vyobrazení jeho osoby. Karel May v kostýmu Old Shatterhanda, respektive Kara Ben Nemsi (druhý snímek), měl být originální ilustrací svých knih.

58b96fe49c400e1e0f98c077 MEDIA_ITEM image
Spisovatel Karl May jako Old Shatterhand, rok 1901, vizitka

Old Shatterhanda netřeba podrobněji představovat, postava jménem Kara Ben Nemsi je méně známá. Děj série Ve stínu padišáha, v níž Kara Ben Nemsi především vystupuje, se odehrává v Orientu. Jeho jméno lze přeložit jako Karel, syn Německa, popřípadě Černý syn Německa (slovo kara v arabštině znamená černý). Stejně jako v případě Old Shatterhanda, dobrodruha z Divokého západu, jde i v případě Kara Ben Nemsiho o Mayovo alter ego – v podstatě jde o tutéž postavu zasazenou do jiných kulis. Kdo by se chtěl seznámit se světem mayovek podrobněji, může navštívit muzeum Karla Maye v Radebeulu kousek od Drážďan. Na adrese Karl-May Strasse 5 se nachází vila Shatterhand, kterou May zakoupil v roce 1895 – pět let před vznikem těchto fotografií. Kromě spisovatelovy pracovny s původním nábytkem jsou tu k vidění tři slavné zbraně: medvědovka, henryovka a stříbrná puška.

58b96fdb9c400e1e0f98c00c MEDIA_ITEM image
Spisovatel Karl May jako Kara Ben Nemsi, rok 1901, vizitka

Karel May v kostýmu Old Shatterhanda je zvěčněn v plné polní a současník může přemítat nad skutečnou podobou muže, který se převtělil do celoživotní role bojovníka za právo a spravedlnost. Básník Arthur Rimbaud kdysi napsal: „Já je někdo jiný!” Lidé se zkrátka promítají do různých rolí a mnozí sní příběhy, v níž sami hrají důležitější roli než ve skutečném životě: alespoň ve svých představách být někým jiným, například ochraňovat slabé, pomáhat bližním! Ano, někteří stateční hrdinové to dokáží i uskutečnit. Málokdo o tom ale uměl tak trefně a přesvědčivě psát a mít tak obrovský komerční úspěch jako Karel May. 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst  zde
Galerie (3) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat