Objev kriminální demokracie

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze, duben 2018.

Profimedia.cz

Češi mají šanci zase jednou vstoupit do dějin. Objevují kriminální demokracii. Babiš vládnoucí coby premiér z vězení by zářil jak vybroušený démant naší lidové demokracie.

Babiš je už rozčílený, že mu pořád předhazují jeho trestní stíhání. Tomu rozumím, také by mě to rozčilovalo. Zejména když to jde dopředu pomalu. Od loňského srpna nevíme, kam to pokročilo. Člověk u nás nikdy neví, jak to dopadne. Dají vám patnáct let, nebo podmínku. Co kdyby Babiše osvobodili? V Bruselu podvod našli, tady ho najít nemusejí. To by ale vypadalo, že si to nějak v nejvyšších kruzích (nebo v nejnižších?) domluvil. Bylo by pro něj vlastně lepší, kdyby mu dali pár let. Lidé by viděli, že je premiérem státu, kde spravedlnost je. Babiš by na takový stát mohl být hrdý.

Hrozí mu přece nanejvýš trest ve výši zhruba dvou volebních období vlády. To se dá, jak říkali podle vyprávění prezidenta Havla vězni, odsedět i na žiletkách. Mnozí lidé chtějí, aby Babiš premiérem nebyl. Socialisti dokonce žádali, aby jim dal písemně, že v případě odsouzení bude abdikovat. Ale proč? Nikde v ústavě ani jinde v zákonech nenaleznete, že občan odsouzený k trestu vězení za podvod nesmí být současně premiérem. Máme ústavu moderní, dbá lidských práv. Už Jaroslav Hašek psal, že sedět ve vězení je pro člověka těžká chvíle, ale vězeň proto ještě nepřestává být člověkem. Ano, nikdo mu nesmí brát právo dělat premiéra. Za komunistů jsme měli premiéry, kteří se podíleli na vraždách. To je také těžká chvíle, ale premiérování se kvůli tomu vzdát nemuseli.

Chce to jen pár organizačních opatření. Sedět nemusí celá vláda, stačí, když sedí jen premiér. Od vlády může být při zasedání oddělen mříží. On ve vězení, oni na svobodě. Mohou ho v poutech na zasedání vlády dovážet, nebo naopak vozit vládu do věznice, kde se drátěnou klecí vhodně upraví politická světnice vězňů tak, aby vláda neseděla ve vězení a premiér naopak nemohl uprchnout. Uprchlý premiér by řídil vládu obtížně, i když i to je možné. Veškeré debaty, na které straně mříží je víc svobody, jsou nemístné. Občerstvení pro zasedání by bylo dvojí. Premiér by jedl z vězeňské misky zdobené státním znakem České republiky, vládě by to vozili ze Strakovky. Ministři by viděli, kde se vaří lépe, což by se jim i pro budoucnost mohlo hodit. Vláda by do věznice dojížděla za tmy, aby se předešlo nejapným poznámkám Kalouska a zkorumpovaných žurnalistů.

I problém premiérova oděvu pro zasedání vlády by se vyřešil. Žádné pruhované kabátce! V reprefondech je dost peněz, aby se premiérovi mohl ušít kvalitní vězeňský oblek ze saténu, který by důležitou vládní funkci přiměřeně reprezentoval. Skromně, ale elegantně a čistotně. Ve věznicích sedí dost krejčích, kteří by to zvládli. Styk se sněmovnou by se řešil podobně jako styk s vládou, jen světnice s klecí by musela být větší. Totéž platí pro zahraniční styky.

Problémy s odsouzeným premiérem nejsou neřešitelné. Když je dobrá vůle a konstruktivní opozice, řešit jde všechno. Byla by to pozitivní reklama i pro republiku. V mnoha zemích by nás napodobovali. Vznikl by nový politický styl uplatňování demokracie, zvaný Česká klec. Mnozí premiéři a prezidenti by se do vězení jen hrnuli, aby byli proslulí jako náš premiér. Mohlo by ale dojít k nespravedlnostem. Vysocí politici by vnikali do věznic pomocí zkreslených soudních procesů a zkorumpovaných rozsudků. Je na mezinárodních organizacích, aby o nestrannost rozsudků dbaly.

Podpořte Reportér sdílením článku