Trampoty Trumpovy zdi

Aktivisté věší kříže na památku těch, kteří při překročení hranice zemřeli. Každý kříž je za deset obětí.

foto Profimedia.cz

Stavba ochranného valu před nelegálními imigranty na jižní hranici USA byla hitem prezidentské kampaně Donalda Trumpa. Splní svůj slib, nebo jej odloží na neurčito? Postavit zeď v délce 3 200 kilometrů by bylo extrémně drahé a složité. Plán dokládá vratkost Trumpova programu, ale také problém, který imigrace v části americké společnosti vzbuzuje. Pro Reportér o tom píše novinář, který věc dlouhodobě sleduje.

Tu scénu si dobře pamatuji. Před pár lety se na zapadlé arizonské farmě poblíž dvojměsta Nogales na americko-mexické hranici sešlo několik lidí důchodového věku – měli patřičně zavalitou tělesnou konstituci a bílou barvu pleti, všichni samozřejmě volili republikány. Říkali si minutemani; tak jako domobrana bojující před dvě stě padesáti lety proti Britům za nezávislost. U pasu měli vysílačky a revolvery, jedna z žen si dokonce oblékla neprůstřelnou vestu. Éra Divokého západu pro ně zjevně neskončila, byť příprava zásoby hamburgerů na plynovém grilu dodávala scéně poněkud parodický nádech.

Minutemani vyrazili na Mexičany.

Lépe řečeno na latinskoamerické migranty, kteří za doprovodu pašeráků bez povolení překračují hranici v naději na lepší život v USA. „Kolty máme jen na obranu. Sami ilegály nezadržujeme. Když je uvidíme, dáme telefonicky vědět policii,“ vysvětlovala mi šéfka skupiny Carmen Mercerová, které jinak patřila kavárna v legendární arizonské pistolnické osadě Tombstone.

Mercerová s dalším dobrovolníkem Bobem Pricem měli noční hlídku; seděli v rozkládacích sedačkách a z pahorku pozorovali, jak se na dálnici na horizontu prohání rozsvícené kamiony, a naslouchali vzdálenému štěkotu psů a zvukům cvrčků. Price, pracovník počítačové firmy IBM v důchodu, kontroloval krajinu termodalekohledem, jenž v temnotě dokáže rozeznat živé osoby podle tepla vydávaného jejich tělem. Odhalil však pouze koně při pastvě. Kvůli lezavé zimě se hlídka zachumlala do dek. Po půlnoci opustili své stanoviště a setkali se se zbylými třemi skupinkami. O „narušitele“ nezavadila ani jedna z nich.

Zúčastnil jsem se této výpravy v říjnu 2009 a nevím, jak jsou na tom tehdejší hlídači dnes – jsem si však docela jist, že volili v listopadu 2016 Donalda Trumpa. Sliboval totiž to, po čem oni léta volali: postavit mezi Spojenými státy a Mexikem zeď.

Podpořte Reportér sdílením článku