Turecký sultán hledá kamarády v Africe

22. listopadu 2017

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Profimedia.cz

Turecko si svoji obnovenou velmocenskou pozici pod vedením prezidenta Erdogana potvrzuje i na africkém kontinentu. Zvyšuje investice, rozšiřuje diplomatická zastoupení, otevírá letecká spojení do Istanbulu. Pro Afriku je Turecko vítaný partner, který může vybalancovat vliv bývalých koloniálních mocností a dravé Číny.

V říjnu tohoto roku nastaly třem tisícovkám senegalských dětí nečekané prázdniny. Dveře škol, které spravuje hnutí islámského kazatele tureckého původu Fethullaha Gülena, zůstaly zavřené a hlídané policisty. Radost z náhlého volna byla však předčasná. Soukromé vzdělávací instituce byly převedeny pod správu turecké ambasády, která tam nominovala vyučující podle svého gusta.

K zabrání škol hlásících se k odkazu teologa Gülena, který býval spojencem a nyní je největším nepřítelem tureckého prezidenta Erdogana, už došlo také v Somálsku, Nigeru, Čadu, Guineji, Gabonu, Gambii, Mauritánii, Mali a Maroku. Nyní Ankara tlačí také na další státy v Africe, aby učinily totéž. I tak se projevuje sílící vliv autokrata, který zde objevil další pole velmocenského působení.


Istanbul, předsíň Afriky

Od března 2003, kdy se Erdogan stal premiérem, se Turecko pozvolna odklání od své dlouhodobé orientace na Evropskou unii. Oprášilo zanedbané vztahy s arabskými sousedy i etnicky spřízněnými zeměmi postsovětském prostoru, ale také začalo nově hledět za Saharu, kam jeho vliv nesahal ani v dobách největšího rozkvětu osmanské říše.

Nejlépe můžeme tureckou expanzi vypozorovat z letového řádu Turkish Airlines, které se z lokálního hráče proměnily ve společnost s největším počtem destinací na africkém nebi. Letos se dá z Istanbulu, který se díky jednoduchému vízovému on-line režimu a nízkým cenám letenek stal křižovatkou při cestách na trase Afrika – Evropa, přímo doletět do šestatřiceti zemí černého kontinentu.

Stejně rapidně roste i počet ambasád. Zatímco v roce 2009 jich mělo Turecko v Africe jen tucet, letos už jich je devětatřicet a cílem je mít velvyslanectví v každé tamní metropoli.

Podpořte Reportér sdílením článku