Glosa

Nemocný kmotr Janoušek investuje

12 / 11 / 2017

Než se Roman Janoušek vrátí do vězení, bude mít možná již postaveno.

Než se Roman Janoušek vrátí do vězení, bude mít možná již postaveno.

Známý politický podnikatel požádal o další odklad nástupu do vězení, kam ho soud poslal už v roce 2014 na čtyři a půl roku za nehodu v opilosti. Loni v červnu jej soud dočasně ze zdravotních důvodů pustil. Ke konci listopadu mu propustka končila, do té doby by měl soud rozhodnout o novém odkladu, upozornil iRozhlas.cz.

Během zdravotní dovolené se v Janouškově království nezahálelo. Investice zastřešené společnostmi Breva a kyperskou Omling Investments prošly personální obměnou. Odešel z nich letitý partner Zoran Kazimirovič, jako zástupkyně v nich nastoupila privátní bankéřka Gabriela Lachoutová ze skupiny J&T. (Mluvčí J&T již dříve uvedla, že nejde o investice skupiny.) Investovalo se do paláce Blaník (dnes Fénix) na Václavském náměstí, kde Janoušek úřadoval již v devadesátých letech. Ve Špindlerově Mlýně začali stavět novou rezidenci s výhledem na obě části skiareálu, na jehož provozu se Roman Janoušek jako vášnivý lyžař podílí. V září stavebníci kropili základovou desku, aby dobře vyzrála. 

O tisíc kilometrů dál na jihu byl klid. Hrubá stavba Janouškovy letní rezidence ve vilové čtvrti Diklo na okraji chorvatského Zadaru je už skoro hotová. Nová cesta od moře k původní vile je vydlážděná, ve stejném „kamenném“ stylu zbývá obložit vznikající přístavbu. Hodnota celé této investice loni přesáhla 24 milionů kun, tedy přes osmdesát milionů korun. V sousední Bosně má Janoušek podíl na právech na těžbu uhlí a s tím spojenou výstavbu elektrárny. Po letech zkoumání dopadů na životní prostředí se projekt posouvá vpřed, podle místního tisku má politickou podporu.

Studený horský vzduch ve Špindlu a mořské klima přes léto v Zadaru, to jsou dobré předpoklady pro to, aby se zdravotní stav zlepšil. Letošní odklad nástupu Romana Janouška do vězení ze zdravotních důvodů – pokud by tak soud rozhodl – by mohl být ten poslední.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat