Glosy

Trošku kosmonaut, ale v pohodě týpek

Radek Škarohlíd
12 / 09 / 2016

David Koller oslovil o generaci mladší zpěváky a kapely, aby předělali některou z jeho písní, a tak nyní pod názvem David Koller & Friends vychází deska a začíná společné turné. Tři zúčastnění „Friends“ vypráví pro magazín Reportér, kdy a jak se David Koller zjevil v jejich životech.

David Koller oslovil o generaci mladší zpěváky a kapely, aby předělali některou z jeho písní, a tak nyní pod názvem David Koller & Friends vychází deska a začíná společné turné. Tři zúčastnění „Friends“ vypráví pro magazín Reportér, kdy a jak se David Koller zjevil v jejich životech.

Osobně jsme se dlouho neznali – vykopává Kato, textař a raper skupiny Prago Union:

„Občas jsme se někde potkali a měli pár společných přátel, od kterých jsem věděl, že David není trouba, ale nikdo nás pořádně neseznámil. Jeho tvorbu jsem znal, tu nejde neznat, a i když jsem ji doma neposlouchal (pokud ty desky nepouštěla některá z mých přítelkyň, což se stávalo a já nic nenamítal), cítil jsem respekt – jen málokdo u nás dokáže dlouhodobě dělat takhle kvalitní pop.

Docela dobře ale chápu, proč teď chce David omladit své obecenstvo, důvod mi naznačila tahle příhoda: Kamarád šel do Lucerny na 80’s & 90’s párty a vyprávěl, že když tam zahráli Lucii, páry se začaly svíjet na parketu a dojatě si šeptaly: Vzpomínáš? To bylo tenkrát...

Když přišla nabídka, abych některou z jeho písní předělal, souhlasil jsem rád, protože mě prolínání různých světů zajímá. Po dlouhých úvahách jsem si vybral úvodní píseň z Davidovy poslední desky, která se jmenuje Aha, ta se mi líbila snad nejvíc; až tak, že se mi do ní původně nechtělo hrabat. Ale pak jsem to vzal jako výzvu, zachoval původní zvuk, text vymyslel vlastní a vůbec, pofackoval jsem to směrem k rapu. 

V té době jsme už za sebou měli společné posezení nad pivem, na kterém jsme si rozuměli, David je v pohodě týpek. Trošku kosmonaut, věčně kouká někam do dáli, ale já jsem kosmonaut taky, takže v klidu.

Nedávno mě potěšil, když napsal, že si pořídil naši novou desku Smrt žije a líbí se nejen jemu, ale i děti ho prý nutí, aby ji dokolečka pouštěl v autě.“

 

To bude dobrý!

Poněkud zvláštní historkou vylíčenou svérázným jazykem navazuje Radek Škarohlíd, zpěvák skupiny Hentai Corporation, která předělala píseň Až ti řeknu:

„Pamatuju si, jak jsme hráli v roce 2007 či 2008 náš první koncert mimo klubový pódia na nějakym festivalu, jehož jméno si už neumim, bo ani nechcu vybavit, a těšili sme sa, že si konečně zamastíme bradavky pod čirým nebem. 

To se ale nemělo stát – organizátoři nás naprali, ako tu červenú myš, Kefalín!, do takovýho smradlavýho stodolokulturáku se strip tyčí uprostřed pódia a sněhulákama po stranách (sněhulák jest více reprobeden na sobě nezavěšených ve vzduchu, pozn. redakce Muzikusu). Zvučili jsme s vožralym zvukařem asi hodinu, takže na set zbývalo dvacet minut. Během prvního songu bylo jasný, že to bude total průser, páč v publiku byl topič a nástěnkář, šest bezdomovců, Jirka Kára a dvě tajemný osoby s flaškama vína ve stínu sloupořadí. Při druhym songu se místní zombies vrhaly na strip tyč a braly mi flašu Jacka, což – jak jistě pochopíte – mi nedělalo dobře, každopádně pud sebezáchovy velel flašu přenechat zvěři. Ve třetim a finál songu bráchovi praskla struna, tak jsme se na to rozhodli vykašlat. 

Mno – a v tu chvíli se ako Fantomas zjevil David s nějakym cápkem a předali nám jednu tu flašku vína se slovy: ‚To bude dobrý.‘ A šli do pryč.  

Tak jsme pak schízovali, co jako bude dobrý: Co to znamená? Máme to zabalit? Stojíme za hovno? Bola to útěcha? 

Toť naše první setkání s Davidem...“

 

Očekáváme další úlet

A na závěr vzpomínka ze Slovenska: vypráví ji Lukáš Fila, baskytarista skupiny Korben Dallas, která předělala skladbu Chci zas v tobě spát. Vrací se do roku 2013, kdy vystupovali na festivalu Vrbovské Vetry, konajícím se kousek od Piešťan: 

„Tehdy jsme festival zakončovali, takže jsme přišli na řadu až za svítání. Na náš koncert si počkalo jen pár diváků, a upřímně řečeno, i my už byli strašně unavení. Po pár písničkách jsme si všimli, že se za mixpult postavil David Koller, který byl toho dne headlinerem. Zůstal, aby se podíval na naše vystoupení, a v jisté chvíli se rozhodl vystřídat místního zvukaře. V životě jsme se s ním nepotkali, a tak  to byl ten typ zážitku, kdy si nejste úplně jistí, jestli se vám to jen nezdá. 

Doopravdy jsme se s Davidem sešli až o pár měsíců později, ale i pak jsme spolu zažili několik dalších scén, které se naprosto vymykají naší běžné realitě – hráli jsme spolu v londýnském klubu nebo v obrovských amfiteátrech a na stadionech jako předkapela Lucie. 

A proto jsme si celkem jistí, že i tohle nastávající turné přinese nějaké nečekané úlety.“

Galerie (3) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat