Poradna

Vyplatí se investovat do bytu?

Martin Podolák
10 / 03 / 2018

Zajímá vás cokoli ohledně financí? Potřebujete poradit s penězmi a nevíte na koho se obrátit? Napište svou otázku na adresu: redakce@reportermagazin.cz.

Zajímá vás cokoli ohledně financí? Potřebujete poradit s penězmi a nevíte na koho se obrátit? Napište svou otázku na adresu: redakce@reportermagazin.cz.

OTÁZKA: 

​​​​​​​Má při současných vysokých cenách nových bytů na pražském trhu smysl kupovat byt jako investici ke zhodnocení prostředků? 

 

ODPOVÍDÁ: Martin Podolák, ředitel úvěrových produktů mBank

Poptávka po bytech v Praze stále převyšuje nabídku. Proto roste nejen jejich cena, ale také nájmy. I přesto se může taková investice vyplatit, a to zejména v lokalitách s potenciálem, jako je širší centrum Prahy a lokality s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností. Ceny může do budoucna ovlivnit i vývoj sazeb u hypoték. Zvýšení základních úrokových sazeb zatím nijak významně neovlivnilo zájem o hypotéky. Banky se totiž kvůli zachování tržních podílů snaží jejich pohyb co nejvíce kompenzovat. Sazby ovšem jdou nahoru a u delších fixací se mohou přibližovat 3 procentům. Očekávání dalšího růstu sazeb může růst cen přibrzdit. Nízké úrokové sazby jsou totiž hlavním motivátorem změny chování investorů, kteří své volné prostředky za takových podmínek přesouvají do investičních bytů na pronájem. Nebylo by tedy divu, kdyby zvyšující se úrokové sazby přirozeně snížily zájem investorů o nákup dalších bytů na pronájem. To může způsobit zvětšení nabídky a stagnaci či mírný pokles cen.

Partnerem rubriky je mBank.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat