Poradna

Kdy začít učit děti hospodařit s penězi?

Veronika Kalátová
03 / 06 / 2018

Zajímá vás cokoli ohledně financí? Potřebujete poradit s penězmi a nevíte na koho se obrátit? Napište svou otázku na adresu: redakce@reportermagazin.cz.

Zajímá vás cokoli ohledně financí? Potřebujete poradit s penězmi a nevíte na koho se obrátit? Napište svou otázku na adresu: redakce@reportermagazin.cz.

OTÁZKA: 

V kolika letech a jakým způsobem učit děti nakládat s penězi?

 

ODPOVÍDÁ: Veronika Kalátová, produktová manažerka pro běžné účty mBank

Už v předškolním věku si s dítětem můžeme hrát na obchod. Přestože umí nanejvýš základní počty, naučí se rozumět principu nakupování. S nástupem do školy se hodí zavést kapesné, dítě už počítat umí a chápe hodnotu mincí a bankovek. Kolem osmého roku věku už by si mělo uvědomovat, že rodiče platí všechny věci, vydělávají na to prací a jejich peněženka není bezedná. Postupně můžeme vysvětlovat složitější souvislosti, na příkladu vlastní rodiny jde nejjednodušeji popsat, co je to bankovní účet, platební karta nebo internetové bankovnictví. Nejefektivnějším způsobem, jak naučit dítě finanční samostatnosti, je otevřít mu dětské konto. Na to má jen pasivní přístup, tedy může nahlédnut na účet a přesouvat peníze mezi vlastními účty, ale plnohodnotně s kontem mohou disponovat pouze rodiče. Vždy je dobré se s dítětem bavit o tom, za co utrácí kapesné nebo co si pořídí za peníze od babičky. Zároveň bychom mu ale měli dopřávat co největší volnost v nakládání se svými penězi, učíme je tím zodpovědnosti a samostatnosti.

Partnerem rubriky je mBank.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat