Vánoce z místa, které již neexistuje

1. prosince 2016

Staroměstské náměstí a Mikulášský trh, kolem roku 1900.

Neznámý autor

„Civět na Mikuláše a čerty, hotovené v různých obměnách, bylo pro pražského chlapce největším potěšením,” napsal knihkupec Leoš Karel Žižka o proslulých Mikulášských trzích na Staroměstském náměstí. Pojďme se pokochat záběrem pořízeným z místa, které dnes již neexistuje.

Mikulášský trh na Staroměstském náměstí v Praze fascinoval malíře, jeho vyobrazení nalezneme například u Karla Štapfera nebo Mikuláše Alše. Zato fotografií trhu z éry rakousko-uherské monarchie je poměrně málo. Možná i proto, že mezi stánky byl minimální odstup, takže nalézt správný úhel záběru bylo pro fotografy obtížné. A možnost fotografovat z okna Staroměstské radnice, jako neznámý autor tohoto snímku, neměl zdaleka každý.

Jak známo, Staroměstská radnice vyhořela v květnu 1945 v důsledku těžkých bojů mezi pražskými povstalci a německou armádou. Zůstaly jen obvodové zdi, jejichž větší část byla v roce 1947 stržena. Pokud by tedy chtěl současník pořídit fotografický záběr ze stejného stanoviště, musel by sem nechat dopravit jeřáb nebo použít dron.

Staroměstské náměstí a Mikulášský trh, kolem roku 1900.

Neznámý autor

Při pohledu na shluk stánků ze Staroměstské radnice si současník jistě všimne důležitého rozdílu: místo pomníku Jana Husa od Jana Šalouna, který se zde objevil až v roce 1915 u příležitosti 500 výročí Mistrova upálení, vidíme Mariánský sloup, který byl naopak o tři roky později zbourán – z radosti nad vznikem samostatného státu.

A jak bychom si mohli přiblížit atmosféru trhu? „To bylo nám chlapcům nejmilejší, na to jsme se těšili celý rok. Civět na Mikuláše a čerty, hotovené v různých obměnách, bylo pro pražského chlapce největším potěšením,” napsal knihkupec Leoš Karel Žižka (1866 – 1969) ve své vzpomínkové knížce Praha před osmdesáti lety (vydalo nakladatelství Orbis v roce 1960). Na jiném místě autor píše: „Spousty lidí, ječení a povyk, až uši zaléhaly…“

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život.

Podpořte Reportér sdílením článku