Prknem dolů: Cesta do pravěku snowboardingu

20. ledna 2017

Jake Burton při výrobě snowboardu Backhill.

© Burton Co.

Snowboardy jsou dnes k mání v každé lyžařské půjčovně a snowboardistů je na sjezdovkách podobné množství jako lyžařů. Nebývalo to tak vždy. Úctyhodnou práci odvedl Jan Bouček, který dal dohromady téměř třísetstránkovou knihu, mapující začátky „sněžného prkna“ – za oceánem i v Československu. Web magazínu Reportér s jeho dovolením zveřejní dvě ukázky, první je věnována kořenům snowboardingu a jeho americkým průkopníkům.

Oceán a jeho vlny byly pro obyvatele tichomořských ostrovů mystické a věnovali jim mnoho básní a modliteb. K prehistorickému surfingu neodmyslitelně patřilo i soutěžení. Vítězství v závodech, které domorodci pořádali, bylo nejen otázkou cti, ale také cestou k bohatství a vyššímu společenskému postavení. V rámci kmenové hierarchie měli nejdelší prkna náčelníci. V roce 1777 spatřil surfy na Havaji jako první z Evropanů James Cook.

Tradiční havajské surfování, tehdy spíše náboženství než sport, změnila v roce 1820 křesťanská misie z Nové Anglie, která surfing zapověděla jako pohanský akt. Přesto havajští beach boys bavili od konce devatenáctého století turisty na plážích. Život na pobřeží a mystický vztah s oceánem se staly výrazem odlišnosti a začátkem dvacátého století surfing pronikl na pobřeží Kalifornie.

V roce 1947 vyrobil Peter Parken ze San Diega první skateboard s podvozky z kolečkových bruslí a Kalifornií se začal šířit skateboarding. Byl nespoutanou zábavou až do roku 1965, kdy ho zákony vyhnaly ze silnic jako všeobecnou bezpečnostní hrozbu.

Počátky surfingu v Evropě lze datovat od roku 1965 a prolínají se s historií skateboardingu zejména díky kalifornským surfařům, kteří přijeli do francouzského Biarritzu. Ti od počátku podporovali skateboarding jako součást vlastní kultury, navíc to byl rychlý a jednoduchý způsob dopravy na cestě z města na pláž.

V roce 1967 spatřil v Kalifornii světlo světa windsurfing, když Jim Drake a Hoyle Schweitzer vybavili surf stěžněm, ráhnem a trojúhelníkovou plachtou. Pro další vývoj bylo důležité i vybavení surfů úchyty na nohy, podobnými těm z vodních lyží. Surfing v jakékoli podobě přestal být výsadou příbojových národů.


Skate and Destroy!

Podpořte Reportér sdílením článku