Glosa

Nepřehlédněte! Tady řádí Boko Haram

13 / 11 / 2016

Kniha, kterou byste si neměli nechat ujít.

Kniha, kterou byste si neměli nechat ujít.

Kniha, kterou byste si neměli nechat ujít.

Wolfgang Bauer je jeden z nejlepších reportérů, které jsem kdy poznal. Napsal řadu výborných textů z Afghánistánu, Libye, Iráku, Ruska a spousty dalších zemí. Stálejší čtenáři Reportéra si možná vzpomenou na reportáž „A před námi je štěstí“, kdy se Wolfgang spolu s fotografem Stanislavem Krupařem vydávali za uprchlíky a pašeráci je měli – spolu se skutečnými běženci – převézt z Egypta přes moře do Evropy. Nedopluli, ale výsledkem byla mimořádná reportáž, která později vyšla i knižně. Pod názvem „Přes moře“ ji vydalo nakladatelství Grada.

Loni v létě byl Wolfgang Bauer, tentokrát s fotografem Andym Spyrou, v Nigérii, aby přinesl příběhy žen a dívek, kterým se podařilo uprchnout ze zajetí sekty Boko Haram. Letos v lednu se  na místo ještě jednou vrátil. A i tentokrát je vedle skvělých a mimořádně působivých textů pro jeho domovský Die Zeit výsledkem kniha. Na počátku listopadu vyšla i v českém překladu, opět v Gradě, pod titulem Ukradené dívky.

Násilníci z Boko Haram na sebe výrazně upozornili, když v dubnu 2014 unesli přes 270 dívek ze školy v Chiboku. V jejich zajetí v lese Sambisa je ale unesených žen mnohem více. Pokud se chcete o jejich osudech, které si my ve vzdálené Evropě nejspíš neumíme ani představit, něco dozvědět, pak je Wolfgang Bauer tím správným prostředníkem. Píše poutavě, avšak střízlivě a věcně.

Vzhledem k autorovi i tématu si tato kniha zaslouží zvolání: Nepřehlédněte!

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat