Logo

Slovenské paralely

28. února 2018

Balíček s milionem eur, policejní prezident Tibor Gašpar, premiér Robert Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák. Tisková konference slovenského premiéra, Bratislava, 27. února 2018.

Profimedia.cz

Politici na Slovensku jsou v podobném střetu zájmů jako zde Andrej Babiš či kdysi Vít Bárta, a to, co se tam nyní odehrává, je mementem pro Česko. Opačně se dá říct, že to, co se tu dělo v roce 2010 kolem strany Věci veřejné, je varovnou připomínkou pro Slovensko.

Nedivím se, že na Slovensku panuje atmosféra strachu. A už vůbec se nedivím nedůvěře, kterou mají slovenští novináři k policejnímu prezidentovi Tiboru Gašparovi, ministru vnitra Robertu Kaliňákovi a premiérovi Robertu Ficovi.

Po přečtení poslední reportáže, na které pracoval zavražděný novinář Ján Kuciak, mě jímá hrůza, jak to mohlo dojít až tak daleko. A v některých momentech vidím podobnosti, s jakými jsme se potýkali, nebo dosud potýkáme, i my v Česku.

Nebudu teď rozebírat, do jak obrovského střetu zájmů se vstupem do médií a politiky dostal Andrej Babiš se svým byznysem a se svými trestními kauzami, které za sebou vleče jako kouli na noze. Po přečtení Kuciakova textu mě zaujala paralela s aférou kolem bezpečnostní agentury ABL, jejíž majitel Vít Bárta v zájmu pražských kmotrů založil stranu Věci veřejné a v roce 2010 s ní vstoupil do vlády.

Jen díky důsledné práci v tehdy ještě investigativním oddělení nezávislé MF DNES se ukázalo, jak velký problém je, když se byznys spojuje s politikou, a když do ní vstupují lidé spojení se soukromou bezpečnostní agenturou.

U nás to tehdy dopadlo dobře. Věci veřejné, které měly ve vládě mimo jiné křeslo ministra vnitra, nakonec skončily, Bárta z politiky zmizel. Stejně jako později většina kmotrů. Na Slovensku to má zjevně brutálnější dopady a následky. Už jen na základě veřejných zdrojů lze sestavit děsivý obrázek toho, co Slovensko teď prožívá.

Podpořte Reportér sdílením článku