O ruském pohledu na Putina, invazi a Stalina
12. srpna 2018
Jestli nás budou chtít zavřít, záminku si najdou, říká ruský sociolog z nezávislé agentury pro výzkum veřejného mínění Levada. V rozhovoru se dotýká také důvodů obliby Stalina, rozdílu mezi městy a venkovem či probouzení občanské společnosti. Zeptali jsme se ho také, co si dnešní Rusové myslí o Pražském jaru a následné invazi.
„Určitá transformace probíhá, ale zůstává ve stínu režimu. Společnost je stále pasivní, většina hnutí je kontrolována vládou, byť existují i pozitivní trendy,“ říká Denis Volkov z Centra Levada, de facto poslední nezávislé organizace pro průzkum veřejného mínění.
Denis Volkov v ní pracuje jako vedoucí oddělení aplikovaného výzkumu, podílel na více jak stovce studií, které zkoumaly ruskou společnost. Zajímá se o důvody, proč Rusové současný Putinův režim tak podporují, ale také o protestní hnutí a občanskou společnost.
Je nutné rozlišit intelektuály, čili liberály, pro které jsou tyto záležitosti důležité, protože to bylo zároveň důležité pro ruský disent. Ostatně právě srpnová invaze do Československa spustila jeden z prvních politických protestů v sovětském Rusku, byla to odpověď na vyslání tanků do Prahy.
Ano. A tato vzpomínka je velmi dobře zachována, byť v malém měřítku. Pro většinu to nebylo tak důležité, většina se tím prostě nezatěžuje. Nejde o to, že by ten protest nebyl pochopen, spíš si nejsem jistý, jestli si ho vůbec někdo všiml. A organizace, které tuto vzpomínku uchovávají, ani dnes nemají přístup do hlavních televizních kanálů.
Pozitivní je, že ekonomika je spíše stabilní. Ačkoliv budoucí vývoj a růst zůstává velkou neznámou, dá se říci, že Rusko je venku z krize. Lidé mají také trochu více možností sjednocovat se. Ve větších městech se lidé jednodušeji dávají dohromady, aby chránili svá práva – alespoň co se týče lokálních kauz.
Podpořte Reportér sdílením článku
Píše pro informační server bne IntelliNews, kde které pokrývá Česko a Slovensko. V minulosti pracoval v iDNES.cz, jeho články je možné najít i v dalších médiích. Zajímá ho mezinárodní politika a bezpečnostní otázky.