Sláva carovi!

10. listopadu 2017

Sláva carovi, květen roku 1896

František Krátký

Od Velké říjnové socialistické revoluce uplynulo 100 let, my se však podíváme ještě hlouběji do ruské minulosti. A to prostřednictvím dvou snímků z korunovace cara, které pořídil český fotograf František Krátký v roce 1896. První je oslavný, druhý je děsivý.

Sláva carovi! je napsáno pod snímkem na kolorovaném diapozitivu. Na jiné fotografii ze stejné série je zase nápis Urá! Náš druhý snímek z dnešní série zachycuje ovšem tragickou událost…

Sláva carovi, květen roku 1896

František Krátký

František Krátký navštívil Rusko na jaře 1896. Důvodem byla snaha spatřit na vlastní oči carskou korunovaci a jistě i zvědavost, jak to v Rusku, o kterém se u nás v té době tolik psalo, vlastně vypadá. A protože se živil fotografováním, předpokládal, že v Rusku pořídí mnoho zajímavých snímků, které půjdou zpeněžit. Mezi českými fotografy éry Rakousko-Uherska nebyl se svými pěti stovkami záběrů z Ruska jediný, ale pokud jde o hmotný odkaz, je ten jeho rozsahem asi největší.

Na cestu se Krátký pečlivě připravoval, vedle nezbytných povolení si zakoupil také nový stereopřístroj vídeňské firmy J. Wanaus pro formát 9 x 18 cm, kromě toho měl i fotoaparát na formát desek 13 x 18 cm. A právě s ním pořídil většinu záběrů lidové slavnosti na Chodynském poli u Moskvy, kde se jásalo nad carskou korunovací. A je třeba zdůraznit, že tento Krátkého soubor je opravdu mimořádný.

Pohybovat se na místě s fotoaparáty nebylo zřejmě vůbec jednoduché. Co kdyby fotograf špiónil, nebo chtěl jinak poškozovat dobré jméno matičky Rusi? Někteří rozjaření muži mu nicméně na prvním snímku ochotně pózují, přítomnost fotografa zřejmě vnímají veskrze kladně. Na druhém snímku však vidíme oběti tragické události – tlačenice, k níž došlo při rozdávání jídla zdarma. Je to velmi otřesné obrazové svědectví, rub rozjařenosti lidu, která vyústila v davovou psychózu s desítkami mrtvých.

Moskva, Chodynské pole, ušlapaní na carské korunovační slavnosti, květen 1896

František Krátký

S výjimkou ušlapaných na Chodynském poli však snímky Františka Krátkého z Moskvy, Petrohradu či Novgorodu nabízejí spíše pozitivní obraz Ruska. Ostatně takové záběry mohl i lépe prodávat…

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku