Dan Gregor: světlo pro Prahu i Liverpool

10. května 2015

Audiovizuální instalace, Planetárium Praha, 2015

Nejtalentovanější české umělce, které se vyplatí sledovat, pro vás pravidelně vybírá magazín Reportér ve spolupráci s The Chemistry Gallery. Tentokrát padla volba na výtvarníka Dana Gregora.

Jedním z médií, které bude nepochybně hrát v umění stále větší roli, je světlo. A do první mezinárodní ligy autorů světelných instalací, konkrétněji pak mappingu (projekce trojrozměrné grafiky ve veřejném prostoru), patří české uskupení The Macula: donedávna byl jeho členem i Dan Gregor – muž s umělecky zajímavým příběhem. V oblasti počítačové grafiky a světelných instalací je totiž samoukem. Dráhu začínal studiem na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ačkoliv studium nedokončil a po dvou letech školu opustil, byl to přirozený začátek jeho cesty. Po fotografii (což ostatně řecky znamená kreslení světlem) přišla záliba v počítačové grafice, VJingu (světelné projekci spojené s hudební produkcí), mappingu a ve 3D grafice.

Od Prahy k Liverpoolu

První světové experimenty s mappingem, respektive s rozsáhlejšími světelnými instalacemi ve veřejném prostoru spadají do šedesátých let dvacátého století. Významnou roli v použití světla coby uznávaného uměleckého média má také česká Laterna magika – první multimediální divadlo na světě s více než padesátiletou historií. Tehdy, před několika dekádami, však byly tyto aktivity ještě znatelně omezeny technickými možnostmi; proto počátek mappingové scény v její současné podobě můžeme zasadit až do období let 2006 až 2008.

V českém prostředí předvedl Gregor mapping poprvé v roce 2009 na festivalu Street For Art na pražském Jižním Městě. Na tomto projektu se Dan Gregor poprvé spojil s čerstvě se formující Maculou, tvořenou Amarem Mulabegovičem a Janem Šímou.

Další nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Gregor již pouze s Mulabegovičem realizovali mapping vnitřního atria pražského hotelu Hilton a hned poté je výrazněji proslavil mapping, který předvedli v Karlových Varech na bývalé budově Spořitelny během karlovarského filmového festivalu. V říjnu 2010 přišel zlomový, velmi populární projekt Maculy – mapping budovy Staroměstské radnice na pražském Staroměstském náměstí k šestistému výročí této památky. A následovala nejprestižnější zakázka uskupení The Macula – mapping na ikonické budově the Liver Building v Liverpoolu a na budově nově postaveného Liverpoolského muzea při jeho otevření v létě 2011.

Vrcholem Maculy pak byla podle mínění Dana Gregora instalace Khora vytvořená s dvorním hudebním skladatelem Maculy Ondřejem Skalou: k vidění byla na fasádě kostela sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze při prvním ročníku pražského festivalu světla Signal v říjnu 2013.

Podpořte Reportér sdílením článku