Svět podle Trumpa

7. prosince 2016

Donald Trump při setkání s novináři, 6. prosince. Trump Tower, New York.

Profimedia.cz

Zamrzlá Kuba, spolupráce Latinské Ameriky s Čínou, Indií a Kanadou, Evropa na rozcestí. Jak se výsledky amerických prezidentských voleb promítají do blízkých i vzdálených regionů.

Deník El Universal, jeden z nejčtenějších seriózních listů v Mexiku, reagoval na zvolení Donalda Trumpa redakčním článkem s titulkem Temná budoucnost. „Američané zvolili cestu rasismu, nenávisti a intolerance,“ psalo se v něm. A bulvární deník El Gráfico vykřikoval: Republikáni triumfují: FUUUCK!

Podobné pocity sdílely i významné osobnosti veřejného života napříč Latinskou Amerikou. Mexický ex-prezident Vicente Fox předpověděl, že Trumpovy „megalomanické nápady Ameriku zadupají do země“ a označil nového prezidenta za „autoritářského rasistu“. A mexické peso se propadlo na rekordně nízkou úroveň vůči dolaru, stejně jako řada dalších měn v latinskoamerickém regionu. Uctívaný uruguayský ex-prezident José Mujica napsal na Twitter jediné slovo: „Pomoc!“.

Sloužící politici z pochopitelných důvodů reagovali umírněněji. Ačkoliv mnozí neskrývali znechucení hlavně z Trumpových dřívějších vyjádření na adresu Hispánců, po jeho zvolení většina brzdila: „Mexiko a Spojené státy jsou přátelé, partneři a spojenci. Měli bychom spolupracovat na zvyšování konkurenceschopnosti a rozvoji Severní Ameriky,“ nechal se slyšet například mexický prezident Enrique Peña Nieto, který dříve přirovnal Trumpa k Hitlerovi a Mussolinimu.

Také Donald Trump zmírnil rétoriku. Mexičany už neoznačuje za sexuální násilníky a nyní se zdá, že upouští od vůbec „nejtrumpovštějšího“ plánu vybudovat mezi USA a Mexikem zeď. Hned v prvním povolebním rozhovoru připustil, že na některých místech mezi oběma zeměmi by mohl být jen plot.

Velký úklid na stole

Ústup od řinčení ostrých slov (na obou stranách) však neznamená, že Trumpovo prezidentství nepředstavuje pro Latinskou Ameriku vážnou hrozbu. Nesouvisí to ani tak s nabubřelými výhružkami o stavbě zdi či masových deportacích – obojí by vyžadovalo astronomické finanční náklady a výsledkem by byla velká humanitární krize. Mnohem akutnější hrozbou jsou Trumpovy plány v ekonomické sféře, pro něž by mohl najít v Kongresu dostatečnou podporu.

Podpořte Reportér sdílením článku