A volání v cizině je levnější než doma

ilustrační foto Profimedia.cz

Tentokrát za to Evropská unie opravdu může, tentokrát si však nejspíše lidé stěžovat nebudou. Ceny za roaming v EU, tedy náklady na používání mobilu při cestách po většině zemí Evropy, se pro české zákazníky snížily od začátku května až o osmdesát procent. Někdy je dokonce levnější používat mobil za hranicemi než doma. Na data je ale stále lepší pořídit si SIM kartu v cizině.

Po deseti letech tlaku z institucí Evropské unie se mobilní branže blíží ke stavu, v němž zmizí většina kdysi nepříjemných roamingových hranic na evropském kontinentu.

Už brzy zákazník při cestě napříč několika státy zaplatí pouze domácí cenu. K tomuto převratu definitivně dojde zřejmě příští rok v červnu – avšak už koncem letošního dubna přišel skok, jenž znamená ostrou přípravu na nové časy bez mobilních hranic.

Tato čerstvá pravidla jednoduše řečeno znamenají, že operátoři mohou požadovat od zákazníků jen tolik peněz, kolik by od nich chtěli doma – a k tomu si mohou účtovat na dřívější poměry malý roamingový příplatek. Jinými slovy: zákazník cestující po Unii platí za telefonování, posílání SMS zpráv a stahování dat v zásadě domácí ceny, případně onen příplatek, jehož výše je však striktně omezena. Ať už máte jakýkoli tarif, nikdy se při novém systému účtování nesmí stát, že by celkové ceny překročily předchozí cenový strop na roaming po Evropě, známý jako EU tarif.

Roamingový příplatek je sice nepovinný, trojice českých operátorů ho však využije téměř zcela; povolená přirážka bude bez pár haléřů v maximální povolené výši. „Výsledkem je, že si většina zákazníků u EU roamingu výrazně polepší, v nejhorším možném případě někdo může zůstat na původní ceně,“ vysvětluje Martin Drtina, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Tento úřad mimo jiné hlídá, zda budou nové tarify nastavené podle nových celoevropských pravidel.

Nic a příplatek

Radikální změnu vztahující se na telefonování v Evropské unii lze nejlépe pochopit u příchozích hovorů. Za ten se v tuzemsku od konce dřevních dob monopolního Eurotelu neplatí nic, v cizině však bylo ještě před pár lety přijetí hovoru docela drahé. Podle nově platného systému si operátor musí za příchozí hovor v cizině účtovat nulu – může pouze dodat roamingový příplatek. Ten činí maximálně 38 haléřů za minutu (koncová cena včetně DPH), proti dosavadnímu eurotarifu 1,66 koruny za minutu příchozího hovoru jde o citelný sešup.

Podpořte Reportér sdílením článku