Peníze za oteplování

15. března 2015

ilustrační foto Profimedia.cz

O vlivu klimatických změna na investování. Kde nestavět a co nakupovat.

Deset nejteplejších let v historii: 2014, 2010, 2005, 1998, 2013, 2003, 2002, 2006, 2009, 2007. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru byl loňský rok vůbec nejteplejší z těch, kam až sahá spolehlivé měření zhruba za sto třicet let. Dle stejného zdroje byl osmatřicátým v řadě (od roku 1977), kdy byla průměrná teplota v daném roce nad dlouhodobým průměrem. Loňský rok však byl první, kdy padl rekord, aniž k němu dopomohl jev El Niño (zjednodušeně: teplejší voda v oceánu). Letos to vypadá obdobně. Leden byl druhým nejteplejším začátkem roku v historii (v Česku byla odchylka od normálu plus 3,7 stupně Celsia).

Ve vyvýšených polohách, například v zámečku na kopečku na pražské Hanspaulce, kde sídlí Institut Václava Klause, se asi bude ještě léta diskutovat, zda (ne)dochází ke změně klimatu, zda je to na pár let a zda za to (ne)může člověk. Přitom je to úplně jedno. Všichni diskutující budou dávno mrtví, než se to (ne)potvrdí. A již od doby ledové platí – kdo se nepřizpůsobí, vymře.

Ve světě peněz to otevírá a uzavírá řadu investičních případů. Co je vlhké, bude mokré, co je suché, bude vyprahlé. Nekupujte pozemky v Nizozemsku, nestavte hotel na Maledivách, nepronajímejte si horské středisko, pokud se tam nejezdí na jaře a v létě. Naopak viniční tratě na severní Moravě a ve Slezsku mohou být brzy realitou.

Podpořte Reportér sdílením článku