Jaime Lannister: Hra o Grónsko

7. února 2017

Nikolaj Coster-Waldau po přistání v Grónsku.

Google

Nikolaj Coster-Waldau, hvězda seriálu Hra o trůny, spolu s týmem Google Street View zdokumentoval, jakým způsobem změna klimatu ovlivňuje Grónsko – ostrov, k němuž má tento herec výjimečně blízký vztah, neboť odtud pochází část jeho rodiny a především jeho žena a matka jejich dvou dětí Nukaaka.

Teplotní rekordy, které opakovaně zaznamenáváme v posledních letech, se zřejmě nejvíce dotýkají Grónska. Největší ostrov světa, který náleží k Dánskému království, se mění rychleji než jakékoliv jiné místo na Zemi. V důsledku prudkého tání zde přibývá oblastí, která byla kdysi pokrytá ledem, ale nyní jsou holá. Názorně je to vidět na satelitních snímcích.

Začít s tím doma

Nikolaj Coster-Waldau se vydal na několikatýdenní cestu po jižním okraji Grónska, aby krajinu, kterou tání ledovců dramaticky mění, zachytil pomocí snímacího zařízení Trekker. Na ostrově, jehož povrch přibližně z 85 procent pokrývá ledovec, žije část jeho rodiny. Za svůj druhý domov jej považuje i proto, že odtud pochází jeho žena inuitského původu, bývalá modelka a nyní herečka Nukaaka Coster-Waldau, jejíž otec je Josef Motzfeldt je poslancem grónského parlamentu a šéfem strany, která hájí zájmy původních obyvatel.

Nikolaj Coster-Waldau v zemi svých předků.

Google

První zastávkou dánského herce, který se proslavil jako Jaime Lannister v seriálu Hra o trůny (předtím si zahrál třeba ve filmech Enigma či Černý jestřáb sestřelen) byla osada Igaliku. Ta čítá sedmadvacet duší a tvoří ji několik pestrobarevných domů obklopených kopci, na kterých se pasou ovcí. Nikolaj s Nukaaka zde koupili dům, který nyní rekonstruují.

Tání ledu má dalekosáhlý vliv na místní ekonomiku: na jednu stranu přináší nové možnosti těžby drahých kovů, na druhou stranu vážně ohrožuje tradiční způsoby obživy, které byly pro Inuity po staletí klíčové, což je zejména rybaření a lov tuleňů – zdejší fauna v důsledku dramatických změn ekosystému mění místa výskytu, což může vést k vyhynutí některých druhů.

Další zastávkou expedice byl fjord Qoorog, do něhož zasahuje druhý největší kontinentální ledovec na světě. Ten nyní odtává bezprecedentní rychlostí: každý rok se tu odlomí a spadne do moře 300 miliard tun ledu. Celkově se ledová masa v Grónsku v letech 1996 – 2007 zmenšila téměř o třetinu, přičemž studie NASA ukázala, že zdejší ledovce tají až stokrát rychleji pod hladinou oceánu než na povrchu. „Je naší povinností chránit nádhernou planetu, na které žijeme. A já se rozhodl začít u nás doma,“ říká Nikolaj Coster-Waldau.

Street View Trekker
První snímky, které auto s fotoaparátem na stativu nasnímalo v rámci projektu Street View, byly pořízeny v roce 2005 a zveřejněny v květnu 2007 – šlo o zobrazení ulic a parků v pěti městech USA. Potom se síť panoramatických snímků rozšiřovala o další a další místa na Zemi a v současné době je k dispozici i zobrazení tak odlehlých částí světa jako je Arktida či Antarktida.
Kufr speciálně upraveného SUV byl v počátcích naložený několika počítači, fotoaparáty byly vybavené lasery a GPS lokátorem, to vše doplňoval generátor, aby nedošlo k vybití baterií. Později se začala používat menší auta, ovšem jejich vybavení prošlo prudkým vývojem. Od roku 2010 se používá růžicový fotoaparát s patnácti rovnoměrně rozmístěnými čočkami mířícími různým směrem. Systém doplňují pohybové senzory, které určují polohu, a tři laserové skenery, které sbírají 3D data a pomáhají určovat vzdálenosti.
Postupně se do Street View začaly přidávat snímky turisticky atraktivních míst, z nichž mnohá nejsou dostupná autem. Proto byla pro jejich snímání vyvinuta dvě zařízení. Vozík zvaný Street View Trolley se může pohybovat po chodbách a místnostech tak, aby se snadno vešel do dveří, poprvé byl použit v Bagdádském muzeu v Iráku. Trekker je batoh osazený kamerovým systémem, jenž umožňuje snímat i úzká, obtížně průchozí místa. Zařízení váží 18 kg a je 120 cm vysoké, poprvé bylo použito v arizonském Grand Canyonu.
Batoh vybavený zařízením Street View Trekker.

Podpořte Reportér sdílením článku