Seriál

Půjdem šibřit na šibřinky?

11 / 02 / 2017

Rozverná scénka upomíná na sokolskou tradici šibřinek – maškarních plesů, které se konaly na přelomu ledna a února. Snímek vnikl v předvečer I. světové války.

Rozverná scénka upomíná na sokolskou tradici šibřinek – maškarních plesů, které se konaly na přelomu ledna a února. Snímek vnikl v předvečer I. světové války.

 Muž v bílých šatech s ohromnými knoflíky bývá Pierot. Postava z francouzského lidového divadla mívá široký baret, zde však pokrývka hlavy připomíná spíše čapky trpaslíků. Klečí před svou milovanou v roli zhrzeného milovníka, jehož cit není opětován. Tváří se toužebně, ona jako kdyby si kladla nějaké podmínky, on působí zaraženě až ulekaně. 

Nejde o profesionální herce, k bližšímu pochopení pomáhá popiska na rubu snímku: „1. 2. 1914 Šibřinky Roudnice.“ Půvabné slovo šibřinky označovalo maškarní plesy, přičemž první zábavu tohoto druhu zorganizoval spoluzakladatel Sokola Jindřich Fügner a konala se 25. února 1865. Název prý převzal z Jungmannova slovníku, kde se psalo, že šibřinky jsou „frašky, šašky a žerty“. Používalo se i sloveso „šibřiti“ tedy tropit si žerty.

Slovo šibřinky zde půvabně koresponduje s obsahem snímku. Odmítnutí nápadníka je sice vážná věc, ale také může být zábavnou fraškou, kterou netřeba brát vážně – a tak tomu zřejmě bylo i v případě této ateliérové inscenace. Můžeme si domýšlet, že dvojice si na večer připravila maškarní kostým a při té příležitosti zašla k fotografovi, aby se ve slavnostním převleku nechala „zvěčnit“ na památku .

589c6f989c40f761ffb7514a MEDIA_ITEM image
Pierot na šibřinkách v Roudnici, 1. února 1914, kabinetka

Oblečení dívky je oproti Pierotovi méně jednoznačné. Může připomínat Kolombínu z divadelního žánru Commedia dell’ arte, ale tam služka mívala záplatované šaty, takže tento oděv spíše bude směsicí různých dobových i historických prvků. Každopádně je pravděpodobné, že chlapce (pokud nejde o dvě dívky!) za pár měsíců odvedou do Velké války…
 

Historik fotografie   Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst   zde.
Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat