Složky na profesory

foto Michal Šula / MAFRA / Profimedia.cz

Jeden profesor hovoří o praktikách tajné komunistické policie, jiný říká, že se v trezoru na rektorátu ČVUT schovávají „kompromitující materiály“. Jedna z nejznámějších českých univerzit zaplatila za prověření dvanácti funkcionářů školy, v dokumentech se objevily i informace o jejich rodinných příslušnících. Na rektora Konvalinku se snáší tvrdá kritika, děkan elektrotechnické fakulty podal žalobu.

Na začátku nebylo nic, jen pár vět v magazínu.

Kalendář ukazoval konec října 2016 a na veřejném zasedání akademického senátu ČVUT se probírala (ne)existence personálních prověrek, které si (ne)objednalo vedení univerzity v čele s rektorem Petrem Konvalinkou. O něco dříve, na začátku měsíce, se o prověrkách vybraných zaměstnanců univerzity, jejich rodinných příslušníků a případných finančních vazeb na školu poprvé zmínil magazín Reportér, když mapoval fungování dotačního šíbra Miroslava Elfmarka v roli poradce rektora. Elfmark, bývalý policista, začal na škole pracovat ve stejné době, jako vznikly prověrky.

„Ptám se, jestli máš, Petře, sesbíraná data, a to z jakýchkoliv důvodů, na vysoké představitele ČVUT,“ odbrzdil diskusi s rektorem na zmíněném zasedání profesor Igor Jex, děkan jaderné fakulty.

Rektor Petr Konvalinka odpověděl: „Já jsem žádná personální ani jiná data na vybrané představitele univerzity nesbíral. Nemám žádné takové záznamy, já nejsem zpravodajský důstojník. Celý život jsem se choval čestně a mravně a nevím, proč bych si takové záznamy na kohokoliv měl pořizovat. Takto já nejednám.“

V prostředí univerzity, kde se mnoho lidí zná od dob studentských a zůstává aktivní celý život, je to přirozeně výbušné téma. Otázka se tedy brzy vrátila jako bumerang. „Pane rektore, chtěl bych od tebe slyšet, skutečně si ČVUT neudělalo nějaké personální audity na své pracovníky?“ ptal se o několik minut později bývalý děkan fakulty strojní a senátor František Hrdlička.

Podpořte Reportér sdílením článku