Inovátoři: Nápady táhnou

Shutterstock

V Česku vznikají stovky projektů, které se pokouší prorazit na trh s novými nápady: inspirují je příklady těch, kterým už se to povedlo. Zatímco dříve investovali do inovátorů především ti, kteří dříve sami v oboru startupů uspěli, nyní se situace mění. Začínajícím podnikatelům dnes nabízejí peníze a další podporu velké firmy i finanční instituce.

Ještě před pár lety byla česká startupová scéna docela uzavřená. Do inovativních firem nejčastěji investovali ti, kteří sami předtím uspěli v nějakém, zpravidla technologickém byznysu. Mělo to samozřejmě jisté výhody, protože investoři sami prošli stejnou cestou a často do detailu rozuměli projektům, které jim přistávaly na stole. Nevýhodou naopak bylo, že zdroje peněz byly pochopitelně omezené.

Vlna úspěšných příkladů, spolu s velkým množstvím volných peněz v oběhu a také evropskou investiční politikou situaci výrazně proměnily. Úspěšné projekty totiž neinspirovaly jen další podnikatele, ale také investory, aby se začali o nové firmy více zajímat. Těžko dnes soudit, které příběhy měly největší dopad. Zda ty, kde se ve vzduchu pohybovaly miliardové sumy, jako byl třeba opakovaný prodej Mall.cz, nebo naopak ty, kde se podařilo relativně rychle dovést firmu od založení až k úspěšnému zhodnocení investice, jako tomu bylo třeba v případě prodeje služby Dámejídlo.cz. V každém případě se podpora nových nápadů, a zdaleka už nejen těch technologických, v posledních letech velmi rozšířila.

Banky a peníze z Evropy

Často přitom nejde jen o peníze, i tradiční finanční instituce mají širší rejstřík podpory. „Dlouhodobě pomáháme rozjet podnikání jak finančně, tak v oblasti poradenství. Naši klienti oceňují, že se díky našim zkušenostem mohou rychleji posouvat vpřed. Nechceme jen půjčovat peníze bez rozmyslu, ale klást důraz na poradenství a pomoc při rozjezdu podnikání,“ říká Petra Michalská z České spořitelny, která nyní oslovuje začínající podnikatele v rámci akce Nová krev.

Spořitelna využívá, podobně jako třeba Komerční banka nebo ČSOB, také prostředků z Evropského investičního fondu. Ten v souladu s velkým finančním plánem Evropské komise poskytuje peníze na podporu investic v Evropě. Jednou ze součástí tohoto celoevropského programu je i podpora půjček pro malé a střední firmy. „Pomohli jsme v rámci spolupráce s EIF nastartovat podnikání už dvěma tisícům lidí,“ uvádí za Českou spořitelnu Petra Michalská, manažerka pro malé a střední podniky.

Soutěže operátorů

Nové podnikatelské nápady a inovace podporují i soutěže dvou operátorů. Vodafone Nápad roku je orientovaný více na technologické firmy – loni ho například vyhrál Neuron Soundware, startup, který vyvinul technologii umělé inteligence, která rozumí zvukům. Laicky řečeno umí automaticky poznat, že nějaký stroj „vrže jinak, než má“, a odhalit tak riziko závady.

Podpořte Reportér sdílením článku