Logo

Impérium Špindl

11. ledna 2015

Pohled na Špindlerův Mlýn z Medvědína.

foto Michaela Danelová.

Dva vyhnanci – bývalý šéf ČEZ Martin Roman, žijící v Londýně, a Roman Janoušek, který se ocitl v brněnském vězení,  uzavřeli koalici z rozumu a stojí za rozšířením skiareálu ve Špindlerově Mlýně. Jde o jednu ze změn, které mají areál přiblížit alpským střediskům.

Libuše Jonová je špindlerovská instituce. Lidé, kteří ji znají a kteří se s ní dostali z různých důvodů do křížku, ať to byl úklid v domě, či petice proti stavbě na horské louce za stovky milionů korun, o ní mluví jako o profesionální prudičce. Avšak i oni k ní mají respekt. Při rozhovoru doma i na veřejných zasedáních zastupitelstva často používá jadrný jazyk. Například když mluví o jednom z „bílých koníků“, jak říká místním postavám zastupujícím lidi, co nechtějí či nemohou být vidět: „Panu advokátovi vyřiďte, ať mi vylíže p…..,“ vzkáže a pohladí svou společnici, kočku Mínu.

Padesát let žije a pracuje ve Špindlerově Mlýně, posledních čtyřicet let bydlí v družstevním bytě v Bedřichově, v části, kde žije nejvíce místních – v bytovkách a několika panelových domech. V Bedřichově například před časem zorganizovala petici, kterou chce zarazit změnu louky na stavební pozemky s více než stovkou bytů a garáží. „Když je něco v územním plánu zelené, má to zůstat zelené, stavět se tam nemá.“

Příběh Špindlerova Mlýna je totiž doslova barevný. Místní známý skiareál chce víc modrých turistických sjezdovek, aby přitáhl rodiny. A zelená luční barva v územním plánu města je pod trvalým tlakem stavební šedivé, fialové či oranžové. Poptávka po realitách je značná, nabídka uprostřed národního parku omezená, ceny často vyšší než pražské.

Libuše Jonová se naučila, že vzdorovat má smysl. Výletem na kdysi všemocný ústřední výbor KSČ dosáhla toho, že po politické prověrce nemusela povinně do továrny k pásu. Vzdoruje i nyní. „Ať si v centru postaví třeba mrakodrap, ale co budu žít, budu si hlídat Bedřichov,“ říká u velké lodžie, z které je krásný výhled směrem k Labské přehradě a na protějším kopci na červenou sjezdovku označovanou jako Hromovka I. „A jestli někoho napadne zbourat tu hospodu,“ ukazuje dolů na dvacet třicet let starou nízkou budovu před domem, „a postavit si tady apartmány, jak jsem už párkrát slyšela, a já bych neviděla na řeku a na hory, to i kdybych měla jít kdovíkam, budou mít smůlu.“

Pražané, slušně!

Mezi Vánocemi a Třemi králi se Špindlerův Mlýn mění na třiadvacátý obvod Prahy. Nejznámější horské středisko nakyne ze zhruba tisícovky stálých obyvatel až patnáctinásobně. Jen malá část z toho nejsou Pražáci, mírně je ředí Němci, Poláci a Holanďané. Rusové letos zůstali doma kvůli měkkému rublu.

Podpořte Reportér sdílením článku