Seriál

Anketa: Co byste dnes vzkázal svému patnáctiletému já?

Reportér
08 / 05 / 2016

O životní moudrost se podělili zpěvačka, novinář a básník, polský spisovatel a psychoterapeutka,

O životní moudrost se podělili zpěvačka, novinář a básník, polský spisovatel a psychoterapeutka,

O životní moudrost se podělili zpěvačka, novinář a básník, polský spisovatel a psychoterapeutka,

Viktor Šlajchrt, spisovatel a publicista

Bývalý dlouholetý redaktor Respektu. Zatím poslední knihu, sbírku drobných esejů Bonvivánova kulinária, vydal v roce 2015

Nevěř ideám

To pražské jaro 1968, které zrovna prožíváš, neber moc vážně. Dopadne špatně. Snaž se, aby tě příliš neponičilo zoufalství – i v blbých časech, které nastanou, si budeš v ústraní skvěle užívat s kamarády, dívkami a spoustou chytrých knížek. Nevěř ideám, důležitější jsou bližní, buď jemnější k sobě i k ostatním. O veřejný úspěch tolik nejde, nauč se však rozpoznávat šťastné náhody. Nakonec se ti přihodí totéž, co mnohým: osud vyplní tvé sny, ovšem v podobě spíš groteskní než báječné. Naštěstí neztratíš smysl pro humor, byť prohloubený skepsí. A k stáru se varuj poučovat patnáctileté jinochy.


Marta Kubišová, zpěvačka

Hvězda konce 60. let, která byla následně dvacet let v nemilosti režimu, ochránkyně zvířat

Netrap se kvůli medicíně

Vzkázala bych mladé Martě, aby se netrápila kvůli tomu, že jí závodní výbor ROH poděbradských skláren třikrát nedal doporučení ke studiu na vysoké škole. Dnes už vím, že bych tu medicínu stejně asi ani nedokončila, protože bych se u prvního nevydařeného zákroku psychicky zhroutila. To samé bych, bohužel, prožívala i u zvířat.


Mariusz Szczygiel, polský spisovatel a reportér

Autor knih Gottland či Udělej si ráj, spoluzakladatel Institutu reportáže ve Varšavě

Uč se anglicky

Dokonce bych se seřval nebo si dal do držky! Nesmírně lituji, že jsem nevsadil na jazyky. Když jsem se na lyceu učil německy, byl jsem přesvědčen, že se dostanu nanejvýš do NDR! Ještě na univerzitě jsem pak byl přesvědčen, že angličtinu nepotřebuji, a za dva měsíce z ní přesedlal na ruštinu. A dnes se svět na mě mile usmívá a říká: Pojď k nám. Na můj Gottland vyšla recenze v britském The Spectatoru. V poslední větě stálo: Kdyby Mr. Szczygiel chtěl pracovat v naší redakci, bez jakýchkoli pohovorů ho přijmeme. Samozřejmě bych nechtěl pracovat pro konzervativní týdeník, ale byla tu příležitost navázat kontakt. Čeština mi bohudík vlezla do hlavy bez zvláštní námahy.


Věra Roubalová Kostlánová, psychoterapeutka, bývalá disidentka

Skoro pětadvacet let se věnuje práci s uprchlíky

Raduj se ze života

Chtěla bych, aby sis uvědomovala, že jsi milá, pozorná a přitažlivá žena. Chovej se partnersky k rodičům a poznávej pozorně historii své rodiny. Pokud možno studuj a dostuduj to, co tě zajímá, a ne to, co se od tebe očekává. Najdi si dobrého, hodného, poctivého a rovného chlapa, buď dobrou a vlídnou ženou a matkou. Raduj se ze života, nekaž legraci, nebuď lhostejná k nespravedlnosti a ozvi se, když s něčím nebudeš souhlasit. Zajímej se o lidské příběhy, vnímej pestrost života, krásu přírody, moudrost stařešinů. Hledej, co mají lidé společného, a ne, co je rozděluje. Nauč se diskutovat. Měj víru v dobré lidi.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat