Špína na fotbalové planetě

10. května 2015

ilustrační foto Profimedia.cz

Vysoké představitele fotbalové federace FIFA zatkla policie, v pátek se přitom koná volba nového šéfa. Skandál ukazuje, že špína nevládne zdaleka jen v českém fotbale. Komentář vyšel v květnovém Reportérovi, nyní ho mimořádně – s mírnou aktualizací – odemykáme.

Finsko loni obsadilo vynikající třetí nejlepší místo v celosvětovém žebříčku vnímání korupce, který sestavuje organizace Transparency International. Na rozdíl od České republiky, která byla ve stejném hodnocení padesátá třetí, boduje severská země pravidelně jako stát považovaný svými obyvateli za nezkorumpovaný. Mysleli byste, že je finský fotbal čistý? Z logiky onoho žebříčku by měl být, minimálně ve srovnání s českým fotbalem.

Ve skutečnosti však vůči nekalostem ve fotbale není imunní ani Finsko. Či přinejmenším nebylo.

Finská nejvyšší soutěž zvaná Veikkausliiga (Veikkaus je finským státem vlastněná sázková společnost) zažila skandál v roce 2005. Obhájce titulu Haka Valkeakoski doma 7. července vyhrál 8:0 nad stříbrným celkem z ročníku 2004, helsinským klubem AC Allianssi Vantaa. Belgický trenér Thierry Pister dal tehdy spolu s manažerem Olivierem Surayem v základní sestavě možnost debutovat devíti (!) hráčům, což odůvodnil tím, že členové stávajícího kádru ho po nástupu do trenérské funkce nepřesvědčili o svých kvalitách. Hlavní však bylo, že na utkání se vsadilo přibližně o milion eur více než obvykle, a to ze zahraničí. Akci podle všeho zorganizoval Číňan Jie Če-jün, který se krátce předtím stal majitelem finského klubu. Ve spolupráci se Surayem do týmu přivedli několik podprůměrných belgických fotbalistů a pustili se do ovlivňování zápasů. AC Allianssi odneslo jejich aktivity bankrotem a zánikem klubu.

O šest let později finský fotbal poškodil Wilson Radž Perumal ze Singapuru. Ovládl klub Rovaniemen Palloseura a potřebných výsledků dosahoval pomocí několika hráčů angažovaných ze Zambie. Za svou korupční činnost u polárního kruhu byl odsouzen na dva roky, potrestáno bylo i sedm zambijských fotbalistů a dva gruzínští. Perumal nyní žije v Budapešti; jeho činnost se podle různých informací neomezovala jen na Finsko. Údajně se jeho manipulace s výsledky týkala i fotbalového turnaje na olympijských hrách 1996 v Atlantě a také na OH 2008 v Pekingu.

Skutečně lze říci, že fotbal přitahuje machinace celosvětově. Tím je myšleno i to, že se tak děje opravdu globálně – v době stále rozšířenějšího sázení prostřednictvím internetu je mnoho nepoctivých utkání výsledkem aktivit sázkařských syndikátů, často operujících z jihovýchodní Asie, které se pokoušejí ovlivnit zápasy po celé planetě.

Otevřené a skryté

Podpořte Reportér sdílením článku