Elegantní tanec miliard

Ivan Trojan v roli Johna Martina, který pro Holého molekuly riskoval téměř všechno.

foto Hynek Glos, Profimedia.cz

Neznámé části příběhu, jak profesor Holý a jeho tým vyvinuli lék potlačující HIV, přináší novinka Dejvického divadla nazvaná Elegance molekuly. Ve hře vystupuje americký exministr obrany Donald Rumsfeld, který zastupoval investory, objevuje se tu i postava Petra Alexandera, jenž s Američany pracoval a kterému po návratu do pražské laboratoře profesor Holý zvedl plat o stokorunu. A jak se k inscenaci postavila vdova po chemikovi Ludmila Holá? I ona má v dramatu svou roli.

Martina Myšičku a Ivana Trojana jsem si pro tu hru musel bloknout rok a půl dopředu, Ivan kvůli tomu dokonce odmítl roli ve velkém mezinárodním seriálu – říká autor i režisér Petr Zelenka po jedné z posledních zkoušek v klubu Dejvického divadla. Je začátek dubna, do premiéry hry Elegance molekuly zbývá necelý týden a ve vzduchu stále visí ošemetná otázka: na seznamu hostů je i Ludmila Holá – vdova po vědci, který na sklonku svého života sahal po Nobelově ceně. Jeho patenty, které posloužily k léčení viru HIV či hepatitidy B, vynesly Holého rodině okolo pěti miliard korun, Ústavu organické chemie a biochemie přibližně patnáct miliard korun a farmaceutické firmě Gilead Sciences desítky miliard dolarů.

Před třemi lety vyšel v magazínu Reportér článek s titulkem Multi Miliardový mozek, který o chystané hře jako první přinesl zmínku. A paní Holá tehdy řekla jasně: „To zatrhnu hned v počátku, show se z toho dělat nebude. Nevím, co tam chtějí najít originálního. Není důvod to takhle propagovat, ničemu to neprospěje.“

S podobnou reakcí se později setkal i Petr Zelenka: „Sešli jsme se tady v divadelním kanclíku a paní Holá zopakovala, že si vznik hry nepřeje. Na to jsem jí musel říct, že osud jejího manžela jí nepatří,“ vysvětluje. Ať tak či onak, v Dejvickém divadle panuje během zkoušení novinky Elegance molekuly přesvědčení, že paní Holá o přestávce z hlediště odejde.

„Její postava se mi psala dobře, protože má rysy, které se dají dramaticky využít. Ať už je to chorobná nedůvěra k novinářům, nebo zatajování závratných příjmů. Snažím se to ale odehrát uctivě, nechci nikoho urazit. Smyslem té hry je oslava celé té fascinující cesty českých vzorečků k léčbě AIDS,“ říká Petr Zelenka, který zvolil překvapivý autorský přemet: hlavní postavou není Antonín Holý, nýbrž muž jménem John Martin – Američan, který se do Holého molekul zamiloval natolik, že opustil místo vedoucího laboratoří ve firmě Bristol-Myers, zadlužil rodinu a s pomocí investorů se po deseti letech testování propracoval k fantastickému úspěchu a také k pohádkovému bohatství.

Holý není Hamlet

„První verze vypadala úplně jinak,“ přibližuje autor a režisér hry, který si zkraje pohrával s myšlenkou připomenout osudy českých pacientů AIDS – například tanečníka Lubomíra Kafky, který zemřel jako dvaatřicetiletý v březnu 1989. „Tuhle linku jsem pak opustil, pořád mi ale bylo jasné, že na to musím oklikou. Z osudu Antonína Holého se totiž divadelní hra napsat nedá: celý život chodí do laborky, je pracovitej, pak zemře. Jasně, byl to morous a asi i despota, jenomže účel té inscenace je ukázat, co ten člověk dokázal. A to dost dobře nejde udělat tak, že předvedu, v čem byl špatnej. To ať zkusí někdo po mně, ale tohle je první dramatický tvar na tohle téma, takže tam mám určité závazky. Nedělám Hamleta potisící, ale Holého poprvé.“

Podpořte Reportér sdílením článku