Jeremy Corbyn, postrach Anglie

7. října 2015

30. září 2015, konference Labour Party v Brightonu. Foto: Profimedia.cz

Netají se náklonností k teroristům z IRA, jako stínovou ministryni zemědělství jmenoval veganku, prosazuje znárodnění britských železnic či sešrotování jaderných hlavic Trident. Jak se mohl zrovna ve „staré dobré“ Anglii dostat na politické výsluní marxista Jeremy Corbyn?

Zvolení šestašedesátiletého trockisty do čela opozice otřese nejen Británií a její demokracií, ale i zbytkem západního světa, předpovídá list Financial Times, respektive jeho komentátor Martin Wolf, který se obvykle spoléhá na statistiky a čísla. Proč zrovna Jeremy Corbyn –nevýrazný strýc se stříbrným vousem, klidnou dikcí a jemným vystupováním – způsobuje takový rozruch? Vždyť jde o opozičního lídra, tak k čemu ta hysterie?

Stará páka z Tunbridge Wells

„Dneska je středa a od pátku o Corbynovi nikdo neslyšel! Doufám, že někde leží to jeho hnusné béžové sako nasáklé krví… Třeba už je po něm!“ Nick Maultby, předseda pobočky labouristické strany konzervativního městečka Tunbridge Wells jižně od Londýna, kde labouristé nikdy neměli na růžích ustláno, je k neutěšení. A to se ještě ani nenapil. Varuji ho, že hodlám použít všechno, co u stolku v hospodě Černé prase utrousí, ale ani to ho nezastaví.

„Mně už je všechno jedno! Kdyby mi někdo řekl, že jednou mi bude Tory ve smokingu bližší než můj vlastní lídr… Tohle je konec. Mně vůbec nevadí, kam si ho Cameron strká (v pomstychtivých pamětech vyšlo, že současný premiér musel během přijímacího rituálu do elitního oxfordského klubu vložit penis do huby uříznuté hlavy prasete, pozn. red.), stejně je mi tisíckrát bližší!“

Nick je napůl vyléčený stoupenec Blaira s elitním vzděláním, právník zabývající se hledáním komerčního zhodnocení výzkumu DNA. Typově tedy osobnost, které do strany přilákal vítěz trojích parlamentních voleb Tony Blair. Takových členů labouristé v osmdesátých letech příliš neměli a teď je rychle a masivně ztrácejí. Tito lidé mají silné sociální cítění, ale nechtějí svrhnout kapitalismus. Znárodňování považují za nebezpečný propagandistický výstřelek.

Jak se tedy mohlo stát, že se v čele labouristů ocitl právě Jeremy Corbyn?

Náhodný kandidát taky rád

Podpořte Reportér sdílením článku