Komu se nelení, tomu se žlutí

Ilustrační foto

Profimedia.cz

O jednom skrytém pokladu v Babišově agrochemickém impériu.

Při pohledu na kvetoucí řepková pole je třeba Andreji Babišovi opožděně pogratulovat ke skrytému pokladu v jeho agrochemickém impériu, tedy společnosti Preol.

Největší tuzemský hráč v oboru biopaliv od svého ostrého startu v roce 2010 vydělal 2,4 miliardy korun, z provozního cash-flow již předloni splatil všechny bankovní úvěry a stihl vyplatit 805 milionů na dividendách. Údaje za loňský rok ještě nejsou k dispozici.

Za období 2010 až 2014 společnost Preol zaplatila na daních z příjmů pouhých 2,6 milionu korun, což tedy znamená skutečné (efektivní) zdanění ve výši 0,11 procenta ze zisku. Je to díky investiční pobídce ve formě slevy na dani ve výši 611 milionů korun. Tu začala společnost využívat hned od startu výroby biosložky povinně přimíchávané do nafty (MEŘO).

Využití kapacit pomohlo, že v roce 2010 Andrej Babiš společně s velkými zemědělskými podniky prolobboval přehlasování prezidentského veta a podíl biosložky v naftě a benzinu se zvýšil. Jak sám zdůrazňuje, v té době nebyl politik.

Společnost úspěšně pokračuje i v čerpání dotací na životní prostředí, inovace a zaměstnance. Do loňského roku bylo podle databáze ministerstva financí proplaceno společnosti Preol 31,7 milionu korun.

Opakovaná tvrzení Andreje Babiše, že výrobci biopaliv dotace nedostávají, je tedy třeba upřesnit: přímo dotovaná není biosložka přimíchávaná do paliva, vše okolo její výroby však ano.

Podpořte Reportér sdílením článku