Jak vznikaly nejslavnější stavby USA

12. května 2017

Architekt Gutzon Borglum se synem u obličeje Thomase Jeffersona.

Profimedia.cz

V dnešní honbě velkoměst o co nejvyšší mrakodrap si už těžko umíme představit, jakou slávou bylo slavnostní rozsvěcení Empire State Building v New Yorku. Podobně fascinovaně lidé sledovali sestavování Sochy Svobody, přemosťování průlivu Golden Gate, dokončování kamenných tváří amerických prezidentů...

Empire State Building

Stavět se začalo na jaře 1930 a termín dokončení byl šibeniční. Práce musely být rozepsány do každé minuty, ani jedna nesměla být promarněna. Díky tomu mohl 1. května 1931, tedy po jednom roce od zahájení stavby (!), prezident Herbert Hoover stisknout ve své pracovně ve Washingtonu tlačítko a v New Yorku se vzápětí rozsvítilo slavnostní osvětlení na dodnes nejznámějším newyorském mrakodrapu.

Empire State Building měří 381 metrů, má 103 poschodí a 42 let šlo o nejvyšší budovu na světě; v roce 1973 ji předběhla severní věž Světového obchodního centra.

Původně měla mít budova 80 pater. Aby svou výškou předběhla Chrysler Building, byla výška na poslední chvíli zvednuta o 23 pater.

Socha Svobody

Městu New York ji v roce 1886, tedy 110 let po vyhlášení Deklarace nezávislosti, darovali Francouzi jako připomínku pomoci, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji s Velkou Británií. Za návrhem stojí architekt Frédéric Bartholdi, s konstrukcí mu pomáhal Gustave Eiffel. Výška sochy je 46 metrů, dalších 47 metrů měří podstavec, zelené zbarvení je dílem zoxidované mědi. Ve tváři se ukrývá podoba skutečné ženy: římskou bohyni svobody Libertas ztvárnila Isabella Eugénie Boyerová, vdova po slavném výrobci šicích strojů Isaaku Singerovi.

Podpořte Reportér sdílením článku