Ukradené dětství

10. července 2017

V cihelnách na předměstí bangladéšské Dháky pracují děti za sto bangladéšských tak denně, což je v přepočtu necelých třicet korun.

Profimedia.cz

Letní prázdniny jsou v plném proudu, školáci mají volno. V nemalé části světa ale tohle neplatí: děti do školy nechodí, to ale neznamená, že by měly prázdniny. Den co den tvrdě pracují v dolech, továrnách nebo na polích. Můžeme jejich situaci nějak změnit?

Úmluva o právech dítěte dětskou práci zakazuje. Podle statistik UNICEF ovšem žije na světě odhadem 150 milionů dětí, které pracují v hrozivých hygienických podmínkách a mnohdy více než dvanáct hodin denně. Nejsou očkované a často mají vážné zdravotní problémy, ještě než dosáhnou plnoletosti. Nejvíce takových dětí je v Asii, subsaharské Africe a v Latinské Americe.

V cihelnách na předměstí bangladéšské Dháky pracují děti za sto bangladéšských tak denně, což je v přepočtu necelých třicet korun.

Jednou z hlavních příčin dětské práce je chudoba. Rodiče neposílají své děti do školy, protože je potřebují jako pracovní sílu. Škola ostatně většinou ani není v dosahu, děti tedy zůstávají bez vzdělání a často negramotné. Problém má i opačnou stranu: zaměstnavatelé využívají levnou dětskou pracovní sílu, naproti tomu dospělí, kteří by dostali lépe zaplaceno, jsou nezaměstnaní.

V bolívijských dolech na stříbrnou rudu pracují nezletilí horníci. Na snímku je mladík, který si po šesti hodinách těžké práce dopřává krátkou přestávku.

Častou příčinou dětské práce bývá i úmrtí rodičů, nejčastěji k němu dochází v důsledku AIDS. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je na světě více než 34 milionů lidí nakažených virem HIV, přičemž většina z nich žije v subsaharské Africe. Nejstarší děti se po smrti svých rodičů stávají hlavami svých rodin a musejí se postarat o mladší sourozence i prarodiče.

Podpořte Reportér sdílením článku