Nová úroda u Lipan

2. dubna 2016

Rozsévačka poblíž Lipan, kolem roku 1893.

foto František Krátký

Rozsévačka nové úrody, to je pradávný motiv. Jak jej před sto dvaceti lety vyřešil fotograf František Krátký? A proč jako lokaci zvolil zrovna krajinu u středočeských Lipan?

Žena svírá osivo v zavěšené plachetce u pasu, z níž bude při každém kroku nabírat hrst a obloukem semena rozhazovat. Zatím však s touto prací nezačala – ke zdárnému úkonu by jí hrábě přes rameno překážely. Kousek od ní stojí muž s pluhem taženým koňmi a také on ustrnul v předpokládaném pracovním úkonu.

Oba svou práci jen markýrují a řídí se pokyny režiséra s fotopřístrojem. Autor chtěl nejspíš vytvořit symbol rolnického páru na počátku nového zemědělského roku. Výjev je umocněn tím, že žena čeká miminko. Symboliku začátku, zrodu či přelomu dotváří mohyla na pozadí – jde o památník bitvy u Lipan, která ukončila klíčovou fázi husitského hnutí.

Motiv rozsévačky nalézáme na mincích, bankovkách, známkách, obrazech či plastikách. Stálé místo měl tento symbol u francouzského franku, nyní jej nalezneme na euromincích. Podobenství rozsévače se vyskytuje i v Bibli, přečíst si je můžeme v Evangeliu podle Matouše. Rozsévačka byl název meziválečného týdeníku pro ženy, vydávaného komunisty…

Rozsévačka poblíž Lipan, kolem roku 1893.

foto František Krátký

Jistěže mohl fotograf zobrazit samotnou ženu, realizačně by to bylo jednodušší a logičtější. Nicméně pro symboliku výjevu bylo podstatné zachytit právě dvojici žena + muž. Dvojice znamená vývoj, dvojka je hlavní číslo života, a to nejen v numerologii. Fotograf František Krátký, který žil v nedalekém Kolíně, to přinejmenším podvědomě cítil.

Autor fotografie musel cestovat s objemným zavazadlem do Lipan a ke zdejší mohyle, pak hledal vhodné místo a úhel záběru. Asi se neobešel bez souhlasu majitele pole, kterému bylo třeba vše vysvětlit. Na konec, protože se fotografováním živil, musel své dílo prodat. Kdo byl zákazník? To už asi nezjistíme…


Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život.

Podpořte Reportér sdílením článku