Kdy jste se nejvíc mýlili v politice?

​​​​​​​​​​​​​​<b style="font-size:30px;color:#F37B2D">Cyril Höschl</b></big><br /> <b>Psychiatr</b><br /> Popularizátor vědy a vysokoškolský pedagog. Po revoluci byl děkanem 3. lékařské fakulty UK.
​​​​​​​​​​​​​​Milan Knížák Výtvarník a hudebník Do převratu byl „nepřítelem státu“, po něm rektorem AVU a ředitelem Národní galerie.

Komunismus nevyšuměl

Nikdy mě nenapadlo, že se po čtvrt století (po době delší, než byla celá první republika) budeme řítit do dobrovolné totality. Nebyl jsem optimistou, když jsem viděl v listopadu 1989 davy cinkat klíči – říkal jsem si, jak budou reagovat, až se po nich bude chtít, aby převzali za svůj život zodpovědnost. Věřil jsem ale, že komunismus vyšumí, a stal se opak. Nejenže přetrvávají staří komunisté, ale máme tu generaci neomarxistů a manipulovatelný dav staví do svého čela zbohatlé estébáky. Toho jsem se nechtěl dožít.

​​​​​​​​​​​​​​Cyril Höschl Psychiatr Popularizátor vědy a vysokoškolský pedagog. Po revoluci byl děkanem 3. lékařské fakulty UK.

​​​​​​​


Mýlím se neustále

Naštěstí jsem se nikdy nenechal zblbnout žádnou totalitní ideologií. Po pádu komunismu jsem nejprve věřil v Občanské hnutí, abych pak své naděje vložil do dalších směrů, a mé preference se staly postupně opatrnějšími, i když poměrně setrvalými. S postupem věku hned tak na něco neskočím a hesla jako „průměrná mzda 40 tisíc“ apod. už předem považuji za předvolební nesmysly. Přesto se v politice mýlím neustále. A je to dobře, protože nemýlit se v politice mohou občané tak nanejvýš v Severní Koreji.

​​​​​​​​​​​​​​Jan Pirk Kardiochirurg Známý vytrvalostní běžec podporoval v minulých prezidentských volbách Jana Fischera.

Při prezidentských volbách

Vzhledem k tomu, že jsem amerického prezidenta Ronalda Reagana vnímal jako hybnou sílu při pádu totality, považoval jsem republikány za správnou stranu, a když čeští republikáni sbírali podpisy nutné k založení, podepsal jsem… Taky jsem mylně předpokládal, že voličů KSČ bude postupně ubývat, ale oni se objevili další, mladší… A největším omylem bylo moje angažmá v první přímé prezidentské volbě před více než čtyřmi lety. Tehdy jsem pochopil, že politika je druh podnikání se specifickými zákony. Člověka, který neprošel stranickými sekretariáty, to semele a zlikviduje.

​​​​​​​​​​​​​​Jan Saudek Fotograf Dvaaosmdesátiletý nositel francouzského Řádu čestné legie.

Víra v rudou hvězdu

Jsem spíše apolitický člověk. Ano, považuju se za dobrého vlastence, ale to s politikou příliš nesouvisí. Nicméně volit chodím, zažil jsem všechny naše prezidenty a vím o jediném svém velkém omylu: na konci války jsem jako desetiletý kluk pod dojmem osvobození uvěřil v rudou hvězdu. Jak víte, zdaleka jsem nebyl sám, a prosím, nevyčítejte to naší generaci. Brzy přišlo strašlivé vystřízlivění – bylo mi patnáct, když komunisti popravili doktorku Miladu Horákovou… Snad se moc nemýlím ve svém přesvědčení, že právě teď žijeme v nejlepší době a že už dožiju v mírném povětří.

Podpořte Reportér sdílením článku