TOP 20

Vánoční výběr. Ochutnejte magazín Reportér!

25 / 12 / 2016

Jaký byl rok 2016 v časopise Reportér? Dostali jste pod stromeček předplatné magazínu a chcete se podívat na to, co v něm vychází? Máme pro vás ochutnávku zážitků, jaké čtenáře příští rok čekají.

Jaký byl rok 2016 v časopise Reportér? Dostali jste pod stromeček předplatné magazínu a chcete se podívat na to, co v něm vychází? Máme pro vás ochutnávku zážitků, jaké čtenáře příští rok čekají.

Otevíráme dvacet letošních článků a budeme rádi, když si vyberete ten podle svého gusta. Přáli bychom si, abyste si cestu k našim textům nacházeli i nadále – ať už v tištěné nebo digitální podobě. Magazín Reportér si můžete předplatit zde: můžete si vybrat z mnoha různých variant předplatného.

 


 

Páter Lízna: Zemřu začátkem srpna

Autor: Tomáš Poláček

Trávíme spolu dva dny a já si pořád nejsem jistý. Je tenhle jezuita, který za pár dní v tichosti oslaví pětasedmdesátiny, blázen? Je to svatý muž? Svatý blázen? V jednu chvíli podává věřícím proměněné tělo Kristovo, a když jsou všichni uspokojeni, s poslední hostií se blíží ke mně. Vyvalím oči, nejsem pokřtěný. Zmateně otevírám pusu, ale on mi dá lehký pohlavek a začne se smát. Líznova klasika.

Kompletní text zde.

 


 

Daniel Stach. Vážně se budeme bavit o vědě?

Autor: Marek Šálek

Ještě mu není třicet a v jeho pořadu se střídají špičkoví vědci včetně nositelů Nobelových cen. A někteří pak posílají do světa tweety o tom, že lépe připraveného moderátora ještě nezažili. Bývalý vodní slalomář Daniel Stach je novou televizní hvězdou a čerstvě i laureátem Ceny Václava Havla za přínos občanské společnosti v rámci výročních cen Trilobit, které uděluje Český filmový a televizní svaz FITES. 

Kompletní text zde.

 


 

Za Babiše, za Agrofert

Autor: Jaroslav Kmenta

Podezření kolem evropské dotace pro Čapí hnízdo má další rozměr. Dva vedoucí úředníci ministerstva financí podle informací magazínu Reportér ostře nesouhlasí s jednáním své podřízené, řadové referentky: ta je totiž obešla a pokoutně zjišťovala u bruselského úřadu OLAF, jaký je stav vyšetřování Čapího hnízda i dalšího případu Agrofertu. Jednala přitom na pokyn náměstka ministra financí. Babiš o věci ví, ale navzdory slibům se do žádného rázného řešení nehrne.

Kompletní text zde.

 


 

Já. Rom. Ir. Na cestách s Jarkem Nohavicou

Autor: Tomáš Poláček

Jarek Nohavica příliš nedůvěřuje novinářům a rozhovory dává málokdy, jen jednou za pár let. Na žádosti odpovídá mile: „Náš čas přijde“, čas ale nepřichází. Až teď najednou: „Dobře, vyražme společně do Londýna a Dublinu.“ Nohavica obvykle dobře ví, co dělá, a tuším, že to ví i tentokrát. I když ve světě koncertuje často, čeká nás cosi nevšedního – a nebylo by špatné o tom podat svědectví.

Kompletní text zde.

 


 

Plzeňská detektivka

Autoři: Robert Čásenský a Jana Klímová

Příběh plzeňské škodovky by vydal na román, mohl by též sloužit jako stručný průvodce dějinami novodobého českého kapitalismu. Jsou v něm velké peníze, tajemné struktury, karibské ostrovy, miliony v taškách, fiktivní Američané, napálená vláda. Ale i tisíce slušně placených pracovních míst, miliardy na zaplacených daních a moderní české výrobky. Policie vyšetřování odložila, ale ne kvůli tomu, že by vše bylo v pořádku.

Kompletní text zde.

 


 

Eva Jiřičná: Dáma z betonu a ze skla

Autor: Marek Šálek

Vládne dvěma architektonickým studiím, pendluje mezi Londýnem a Prahou, zakázky má v mnoha českých městech i třeba v Thajsku. Spoustu času strávila za poslední roky především v rodném Zlíně, kde se podle jejích návrhů postavily veřejné budovy za půldruhé miliardy. Nyní stojí před zbrusu novou situací: poprvé v životě má jejímu dílu ustoupit celý dům, navíc v centru Prahy.

Kompletní text zde.

 


 

Bakalovy zlaté doly

Autor: Jiří Štický

Z karvinských šachet dříve tekly peníze proudem. Majitelé ze skupiny kolem Zdeňka Bakaly ty peníze vysávali, jak to jen šlo a OKD skončilo na kolenou. Velmi silnou pozici může získat český stát na úkor většinových věřitelů. I tak se ale počítá s rychlým zavíráním tří z pěti částí důlního podniku. Proč to došlo až sem a o co se hraje v pozadí? Spletitý příběh OKD míří do dalšího, možná už závěrečného kola.

Kompletní text zde.

 


 

Budu všude kolem tebe

Autorky: Martina Riebauerová a Tereza Vaisová

Tento text by asi neměly číst ženy (a jejich muži), které se v příštích dnech chystají porodit. Mohly by je zbytečně vyděsit, protože téměř jistě se jim nic takového nestane. Jejich dítě je neopustí v den porodu, ale narodí se krásné a zdravé. Všichni však takové štěstí nemají. Právě jim patří tři základní vzkazy: Může se to stát. Nikdo to nezavinil. A ten hlavní: Nejste sami. Ostatně i autorky tohoto článku na to musely být dvě.

Kompletní text zde.

 


 

Bolek Polívka: Stáří v pubertě

Autor: Tomáš Poláček

Kdybych psal encyklopedii žurnalistických pojmů, pod písmeno B zařadím heslo „Bolkův efekt“. Potkali jsme se šestkrát za posledních patnáct let a vždy to bylo stejné. Domů jsem odjížděl nadšený z družného chlapského povídání, ale zároveň zděšený: Vždyť to byly jenom hospodské tlachy, pro seriózní rozhovor vůbec nic nosného! Pak doma ty řeči přepíšu a najednou vím: Je tam toho spousta. 

Kompletní text zde.

 


 

Trump je jako my. Řekne ti pravdu

Autor: Eduard Freisler

Kdo jsou příznivci Donalda Trumpa? Jací lidé podporovali krátce před prezidentskými volbami muže známého hulvátstvím, vznětlivostí či plány na vybudování zdi na hranici s Mexikem? Hovory s Američany v Michiganu, jehož kdysi tak mocný průmysl upadl, potvrzují, že jedním z motivů Trumpových příznivců je pocit ohrožení, nostalgie po lepší minulosti a frustrace z měnící se společnosti, v níž ubývá bělochů.

Kompletní text zde.

 


 

Fanda řezník

Autor: Marek Šálek

Vyprávět ženám o sádle tak, aby se jim červenaly tváře? Jde to, jak předvádí nyní patrně nejslavnější český řezník v nevelké prodejně uprostřed Prahy. Existují dokonce zákaznice, které si nákup „u Kšány“ rozdělují na menší porce, aby měly důvod postavit se co nejdřív do fronty znova. Jako kdyby tím hlavním v krámku Naše maso, který patří do sítě Ambiente, nebylo maso, ale showman za pultem.

Kompletní text zde.

 


 

Osoblaha (ne)buduje, (ne)tančí a (ne)zpívá

Autor: Tomáš Poláček

Po železnici je to z Prahy výlet na půl dne, ale konečně jste ve špičce úzkého výběžku, ze tří stran obklopeného Polskem. Rozhodnete se zůstat, protože na takový zapadákov jen tak nenarazíte, a občas vám někdo zavolá: „Kdeže to jsi? Kde? Neznám.“ V lepším případě pak: „Tam je nezaměstnanost a úzkokolejka!“ Ale na to si vzpomene jen málokdo, většina vnitrozemí neví o Osoblaze nic.

Kompletní text zde.

 


 

Zemanův kořalečník

Autor: Jaroslav Kmenta

Začátkem devadesátých let se zdálo, že ho čeká slibná kariéra v oboru výroby alkoholu. Jenže jeho životní cesty se srazily s Vladislavem Jaroškem – podnikatelem, jenž hostil politiky a celebrity. a o němž kdysi Miloš Zeman řekl, že dělá „tu nejlepší slivovici“. Později byl tento muž odsouzen, nyní v nemocnici čeká, zda prezident vyhoví žádosti o milost, aby se nemusel vrátit do vězení. To už ale Františku Kolaříkovi nepomůže…

Kompletní text zde.

 


 

Aneta Langerová: Sednu si na zápraží a budu koukat

Autorka: Adéla Tallisová Dražanová

Před dvanácti lety vstoupila do milionů českých obýváků: drobná, trochu vyjevená holka, která na pódium přicházela jako na popravu, ale jakmile otevřela pusu, posluchače mrazilo. Vyhrála soutěž, natočila desku a začala sbírat ceny. Moc nechápala proč: „Kvůli pár minutám v televizi?“ Letos bude té drobné holce třicet. Má velmi dospělé album, snovou kapelu, vnímavé publikum a jasné názory. 

Kompletní text zde.

 


 

Islámský stát v Libyi: Na čáře života a smrti

Autor: Stanislav Krupař

Ať do rozpálené libyjské země kopete sebevíc, vždy se jáma po chvíli zhroutí a zasype. Mnohem pohodlnější než kopat zákopy je písek přihrnout a vytvořit z něj hromadu. Tak vypadá první linie bojů proti takzvanému Islámskému státu, které probíhají na libyjském pobřeží, nějakých 600 km od italských hranic. Nevycvičení a špatně vyzbrojení muži zde umírají v bitvě  s teroristy. Bojují i za Evropu.

Kompletní fotoreportáž zde.

 


 

Ivan Zachariáš: Od reklamy ke zločinu

Autor: Robert Čásenský

Ivan Zachariáš točí reklamy s těmi největšími hvězdami. Ví, jak se chová před kamerou třeba fotbalista David Beckham, i jak plachá je ve skutečnosti tenistka Maria Šarapovová. Jeho sympatie si získal John Malkovich i jiní světoví herci, kteří si na nic nehrají. V letošním roce televize HBO odvysílala jeho dramatický seriál Pustina z drsného prostředí u severočeských dolů. A objevil v sobě novou vášeň.

Kompletní text zde. 

 


 

Babišovi policajti

Autor: Jaroslav Kmenta

Hodně se mluví o vztazích Andreje Babiše a policejního důstojníka Roberta Šlachty, avšak vztahy Babiše s policisty trvají přes třicet let. Nejprve se scházel s důstojníky StB, po revoluci důstojníky StB zaměstnal. Policejní kontakty využíval při budování svého impéria; vztahy se prohloubily, když se střetl s kmotry typu Františka Mrázka. A policisty se ministr financí a vicepremiér obklopuje dodnes.

Kompletní text zde. 

 


 

Tisíc mil na kole. Všechny bolesti Československa i ta má

Autor: Tomáš Poláček

Netušil jsem, do čeho jdu. Anebo jistě  – o tom, že jsou takzvané „Míle“, tedy ultramaraton jménem 1 000 Miles Adventure, jedním z vůbec nejtěžších vytrvalostních závodů v Evropě, jsem se již dříve dočetl. Jenomže co přesně mě čeká, to jsem si představit nedovedl. Teď, když jsem to zkusil, každopádně nelituju. Například proto, že jsem poznal spoustu neuvěřitelných frajerů.

Kompletní text zde.

 


 

Případ Křetínský. Z nuly na sto. Miliard

Autor: Robert Čásenský

Jízda investora Daniela Křetínského nabrala nový spád. Muž, který si kdysi výborně rozuměl s polostátním gigantem ČEZ, se osamostatní jako majitel obří energetické firmy. Navíc získal kontrolu nad čtyřiceti procenty německého trhu s hnědým uhlím. Majetek šéfa fotbalové Sparty se po letošku významně rozroste. Jak mu pomáhá to, že umí zapadnout do každého prostředí od fotbalových bafuňářů po mezinárodní bankéře?

Kompletní text zde

 


 

Máte shodu, jdeme na to!

Autor: Marek Šálek

Transplantační medicína má jistě svoje hrdiny v podobě zkušených chirurgů – celebrit svého druhu. Méně už se ví o těch, bez kterých by to už vůbec nešlo: dárců orgánů, tkání nebo také kostní dřeně. Jejich příběhy přitom bývají mimořádně silné. A co teprve, když se dárce a příjemce potkají osobně. O záchraně lidských životů pomocí toho nejcennějšího, co člověk má.

Kompletní text zde.

 


Roční předplatné magazínu Reportér v několika variantách si můžete objednat zde.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat