Jak se v Harrachově letos málem nelyžovalo

6. prosince 2015

Krakonoš se v Harrachově loučí se sezónou. Archivní snímek.

foto Bořivoj Černý / MAFRA / Profimedia

Známým lyžařským střediskem otřásá neobyčejný spor. V Harrachově hrozilo, že se celá zimní sezona prostě zruší. Většina pozemků, na nichž leží tamní sjezdovky a lanovky, patří státu – a provozovatel se s ním nedohodl na prodloužení smlouvy a ceně. Má se stát zbavovat majetku v národním parku, aby podpořil sport a podnikatele? Otevíráme článek z prosincového Reportéra.

Na horách koncem listopadu napadl první sníh – avšak v Harrachově, jednom z nejznámějších českých krkonošských středisek, dlouho nebylo jisté, zda se lanovky někdy rozjedou. A tato nejistota nikterak nesouvisela s tím, jestli bude sněhu dostatek.

S místním lyžařským areálem jako by se totiž hrála populární desková hra Monopoly. Harrachovští hráči soutěží o státní pozemky, které leží pod místními sjezdovkami, běžkařskými trasami a skokanskými můstky včetně toho největšího, „mamutího“. Současně jde o velké peníze z veřejných rozpočtů, o miliardy korun na vytvoření národních sportovních center: vznik takového centra pro zimní sporty se totiž v Harrachově stále plánuje.

V deskové hře Monopoly vítězí náhoda. Hází se kostkami, posunují se figurky a kupují nemovitosti. Za šlápnutí na cizí pole se vybírá nájemné. Kdo skoupí celé jedno území, může na něm vybírat dvojnásobné poplatky, začít stavět domy a hotely a porazit ostatní hráče.

Hlavním políčkem, o které se nyní hraje v Harrachově, jsou desítky hektarů ve vlastnictví České republiky na Čerťáku, jak místní říkají místní dominantě, kilometr vysoké Čertově hoře posypané skokanskými můstky a sjezdovkami. Zde, v bývalém panství hraběte Jana Harracha, dovozce prvních „ski“ do země, jde do tuhého.

Squatteři na horách

Provozovatel místního lyžařského střediska odmítl podepsat se státem novou nájemní smlouvu na zhruba třiadvacet hektarů pod sjezdovkami a okolo nich. Poslední smlouva na pozemky tvořící zhruba dvě třetiny sjezdovek vypršela už v půlce letošního roku. Soukromá společnost tak odstartuje sezonu fakticky jako squatter. Tedy bez jakéhokoliv právního vztahu ke státním pozemkům a jako dlužník Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který majetek republiky spravuje.

Podpořte Reportér sdílením článku