Glosa

Tanky pod okny

Jiří Švábeník
12 / 09 / 2016

O natáčení filmu po strništi bos z pohledu obyvatele Nových Sadů.

O natáčení filmu po strništi bos z pohledu obyvatele Nových Sadů.

O natáčení filmu po strništi bos z pohledu obyvatele Nových Sadů.

Že se nám budou pod okny valit tanky, pochodovat němečtí vojáci a Rudá armáda, to mě roku 1992, kdy jsme v Nových Sadech kupovali chalupu, nenapadlo – a nenapadlo mě to ani roku 2012, kdy jsem se přestěhoval nastálo. Naše vesnička je sice malebná, ale tři čtvrtě roku skoro opuštěná, neboť z velké části domů se staly chalupy rekreační.

Jenže začátkem letošního léta se tu objevilo pár neznámých tváří, které nejprve začaly s námi vesničany domlouvat a pak chystat natáčení filmu. Najednou se vesnička naplnila auty s pražskými čísly, vedle našeho baráku vyrostl krásnej „potěmkin“, naproti kamenná kašna, na zdi nalepené německo-české plakáty s orlíčkem v záhlaví a příjezdová asfaltka byla posypána zeminou, takže každé projíždějící auto zvedá oblaka prachu. 

Což je ale jediná negativní stránka věci. Ta malá omezení, že někdy nemohu vyjet autem a jindy musím počkat na začátku vesnice, než je dotočena scéna, ta nás důchodce neruší. Náš barák dostal dobové záclony, okna byla rozčleněna falešnými příčkami a přívodní skříňka elektriky byla zamaskována. No a když sem začali přijíždět známí herci typu Jana Třísky nebo Terezy Voříškové, tak jsme na to pyšně hleděli z oken a pak i přímo venku; nacvakána byla spousta fotek se slavnými osobnostmi a ti, co nebyli tlustí nebo potetovaní, si mohli zahrát v komparzu.

Po tom, co jsem u nás v srpnu zažil, můžu upřímně říct: až vám kina nabídnou film Po strništi bos, který režíroval Jan Svěrák, nenechte si ho ujít.

 

Autor je občan jihočeské vesnice Nové sady

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal