Glosa

Tanky pod okny

Jiří Švábeník
12 / 09 / 2016

O natáčení filmu po strništi bos z pohledu obyvatele Nových Sadů.

O natáčení filmu po strništi bos z pohledu obyvatele Nových Sadů.

O natáčení filmu po strništi bos z pohledu obyvatele Nových Sadů.

Že se nám budou pod okny valit tanky, pochodovat němečtí vojáci a Rudá armáda, to mě roku 1992, kdy jsme v Nových Sadech kupovali chalupu, nenapadlo – a nenapadlo mě to ani roku 2012, kdy jsem se přestěhoval nastálo. Naše vesnička je sice malebná, ale tři čtvrtě roku skoro opuštěná, neboť z velké části domů se staly chalupy rekreační.

Jenže začátkem letošního léta se tu objevilo pár neznámých tváří, které nejprve začaly s námi vesničany domlouvat a pak chystat natáčení filmu. Najednou se vesnička naplnila auty s pražskými čísly, vedle našeho baráku vyrostl krásnej „potěmkin“, naproti kamenná kašna, na zdi nalepené německo-české plakáty s orlíčkem v záhlaví a příjezdová asfaltka byla posypána zeminou, takže každé projíždějící auto zvedá oblaka prachu. 

Což je ale jediná negativní stránka věci. Ta malá omezení, že někdy nemohu vyjet autem a jindy musím počkat na začátku vesnice, než je dotočena scéna, ta nás důchodce neruší. Náš barák dostal dobové záclony, okna byla rozčleněna falešnými příčkami a přívodní skříňka elektriky byla zamaskována. No a když sem začali přijíždět známí herci typu Jana Třísky nebo Terezy Voříškové, tak jsme na to pyšně hleděli z oken a pak i přímo venku; nacvakána byla spousta fotek se slavnými osobnostmi a ti, co nebyli tlustí nebo potetovaní, si mohli zahrát v komparzu.

Po tom, co jsem u nás v srpnu zažil, můžu upřímně říct: až vám kina nabídnou film Po strništi bos, který režíroval Jan Svěrák, nenechte si ho ujít.

 

Autor je občan jihočeské vesnice Nové sady

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat