Královna masopustní noci

12. února 2016

Žena v kostýmu noci, kolem roku 1895.

foto Salomon (Sigmund) Wasservogel

Dobu masopustu odstartovaly na mnoha místech průvody maškar. Součástí takového karnevalu zřejmě byla před více než stoletím i tato žena v kostýmu nočního démona. Proč ale drží v ruce tři makovice?

Nechala si zřejmě ušít šaty, které z ní měly vytvořit symbol noci. Přesný důvod tohoto nápadu se už asi nikdy nedozvíme, neznámá zůstává i identita ženy. Pocházela nejspíš z Olomouce, kde měl autor snímku svůj hlavní fotoateliér.

Na šatech i na závoji rozeznáváme hvězdičky, vlevo dole se skví kometa, na hlavě měsíček. A proč drží modelka tři makovice: jak známo z některých druhů máku se dá získat opium, které tiší bolest, navozuje pocity blaha, uspává…

Snímek evidentně vznikl v ateliéru, dívka stojí na stupínku, aby její závoj více splýval, mimo hloubku ostrosti vidíme kus pozadí. Stoleček, o který se dáma opírá, má tuto malovanou kulisu kompozičně vyrovnávat.

Žena v kostýmu noci, kolem roku 1895.

foto Salomon (Sigmund) Wasservogel

Šaty měly asi nějaký další účel. Pomineme-li, že mohly sloužit jako divadelní kostým, napadá nás ples maškar neboli masopust. Ten začíná na Popeleční středu, připadající na 46. den před Velikonoční nedělí – letos na 10. února.

V průběhu masopustu se dějí různé taškařice, lidé v průvodu si dělají legraci z vážného, vše může být najednou obráceně: vladař je šaškem, šašek vladařem, den se proměňuje v noc. Na některých místech karnevaly získaly velký věhlas.

Sváteční dny jsou oslavou toho, že žijeme pro radost, že nemáme všechno brát úplně vážně, byť lidský úděl zas tak veselý není. Dívka v šatech noci se ovšem usmívá jen neznatelně a stojí odevzdaně. Přejme jí více karnevalu!


Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život.

Podpořte Reportér sdílením článku