Zapálil jsem si cigaretu. A pak jsem začal fotit

23. listopadu 2017

Dháka, Bangladéš, únor 2017

Filip Jandourek

Prasata pářící se na skládce odpadků – to je čerstvý vítěz soutěže Czech Press Photo v kategorii Příroda, věda a životní prostředí. Autorem snímku je Filip Jandourek, jehož fotoreportáž z Bangladéše vyšla v říjnovém magazínu Reportér. Jak vznikl jeho trofejní snímek?

Přišlo mi to jako scéna z apokalyptického filmu, když jsem se v únoru tohoto roku ocitl na předměstí Dháky zvaném Ashulia.

Vystoupil jsem z místní autobusové linky. Vozidlo bylo bez nárazníků a blinkrů, poskládané z různých kusů plechů, přivařených na podvozek vysloužilého náklaďáku.

Po dlouhé cestě jsem se těšil na focení u břehu Burigangy, i když tady v Ashulii je to už spíše černá stoka. Odtéká sem kanalizace z celého města, stejně jako hektolitry rozpouštědel a ostatních chemikálií z okolních fabrik. Hladina je pokrytá plastovými lahvemi.

Prošel jsem kolem jedné z mnoha skládek, načež se mi před očima zjevila skrumáž divokých prasat. Dobré prase, všechno spase, říkám si, ostatně v Bangladéši jim ani nic jiného nezbývá.

Chlupaté ostré hřbety se vynořovaly z hustého lepivého smogu, rypáky rozrývaly páchnoucí směs odpadků. Důkaz, že prasata jsou opravdu všežravci. Těžko říct, jestli větší pach vydávala zvířata, skládka nebo kanalizace.

Lidé a zvířata tu žijí hodně natěsno. A pastevci s holemi a nezbytnou cigaretou na rtech svým vepřům těžko mohou dopřát něco jiného než jedovaté bláto plné hnijících zbytků z koželužen a mršin.

Kulisu tvoří tovární komíny, haldy zeminy, chudinské slumy. Zapálil jsem si cigaretu, zápach ale to ale nepřebilo. Prasata mi nevěnovala vůbec žádnou pozornost. Pak se začala vášnivě pářit vedle stoky.

Začal jsem fotografovat. Věděl jsem, že je to obraz, který do značné míry věrně vystihuje tenhle znečistěný a přelidněný kout Asie.

Filip Jandourek a Bangladéš
Dháka, Bangladéš, únor 2017

Filip Jandourek

Filip Jandourek (ročník 1978) je volný fotograf, absolvent Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Snímek ze skládky na okraji Dháky je součástí projektu zaměřeného na změnu klimatu, migraci a aktuální problémy dnešní Bangladéše. Autor na něm pracuje společně s fotografkou Hanou Connor.
Sedmnáctimilionová Dháka je nejrychleji rostoucí metropole na světě. Každý den zde přibývá přes dva tisíce lidí ze všech částí země hlavně v důsledku cyklonů, záplav, eroze a stoupající hladiny moře. Dháka dlouhodobě nestačí vstřebávat nárůst obyvatel a problémy jsou stále vážnější.

Podpořte Reportér sdílením článku