Glosa

Slunečný hrob

Jan Hřebejk
11 / 12 / 2016

Vzpomínka na kytaristu Radima Hladíka a na jednu z nejslavnějších písní, které nahrál.

Vzpomínka na kytaristu Radima Hladíka a na jednu z nejslavnějších písní, které nahrál.

Když mi první prosincovou neděli přišla zpráva o smrti Radima Hladíka, uvědomil jsem si několik věcí. 

Zaprvé odešel člověk, který – podobně jako třeba Ester Krumbachová – zasáhl a ovlivnil mnohem více lidí, než je těch, kteří o tom zásahu vědí. 

Samozřejmě jsem si vzpomněl na píseň Slunečný hrob, kterou jsme kdysi, spíše náhodou, pro vlastní radost a potěchu, vybrali jako leitmotiv do filmu Pelíšky. Diváci to ocenili, z čehož měl Radim nejspíš radost, ale nevím to jistě, nemluvil o tom – on neulpíval na tvorbě staré čtyřicet let, díval se kupředu.  

Hned jsem si vzpomněl i na textaře té písně a mého kamaráda Jirku Smetanu, který je už druhým rokem v kómatu. 

Jak známo, ve Slunečném hrobu Vláďa Mišík zpívá: „Věrný zůstanu.“ I na to jsem myslel, protože pro mě nese ta skladba poselství jakési kvality, fortelnosti, inspirace a morálky – tohle všechno v sobě Radim měl a má to v sobě i Jirka.

Vzpomínáte na rok, kdy umřeli v rychlé řadě Ivan Jirous, Václav Havel, Josef Škvorecký nebo třeba Jiří Gruša? Tehdy kdosi moudře řekl, že si najednou uvědomil, za jak mnoho vděčíme tak málo lidem. 

A když letos umřeli David Bowie, Boris Hybner, Bořek Šípek, Leonard Cohen a teď i Radim Hladík, tak si to naplno uvědomujeme znovu.

 

Autor je režisér, jeho film Pelíšky opět zpopularizoval starou píseň Radima Hladíka

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat