Potvrzeno. Dluhopisy kupoval Babiš–politik

6. května 2017

Andrej Babiš, 3. 5. 2017

Profimedia.cz

Přesná data a částky ukazují, kdy si Andrej Babiš pořizoval nezdaněné korunové dluhopisy, které stojí v pozadí současné vládní krize. První platil jako zvolený poslanec, další pak už v roli ministra – čtvrt roku a potom ještě půl roku po nástupu do úřadu.

Andrej Babiš nakupoval nedaněné dluhopisy své společnosti Agrofert ještě půl roku poté, co se stal ministrem financí a vicepremiérem vlády České republiky. Vyplývá to z dříve nezveřejněných potvrzení o nákupech, které Andrej Babiš přiložil k dopisu předsedovi Sněmovny, ve kterém vysvětluje některé své příjmy.

Cenné papíry s šestiprocentním ročním výnosem koupil ve třech balících, všechny již jako aktivní politik.

První a zároveň největší část koupil měsíc poté, co byl v říjnu 2013 zvolen poslancem za hnutí ANO: 22. listopadu 2013 zaplatil 1,3 miliardy korun (přesně 1 320 309 999 Kč).

Druhý i třetí nákup uskutečnil až následující rok, kdy už působil v roli ministra financí. Nejprve v 9. května zaplatil 153 milionů korun (153 225 000 Kč). K poslednímu nákupu došlo v srpnu 2014, tedy zhruba půl roku poté, co se stal strážcem veřejné pokladny: 8. srpna zaplatil za třetí várku dluhopisů 83 milionů korun (82 933 333 Kč). Shodou okolností ke všem nákupům došlo vždy v pátek odpoledne.

Dohromady jde tedy o dluhopisy za zhruba 1,5 miliardy, z nichž Babišovi plyne okolo devadesáti milionů nedaněných korun ročně. Na SMS zprávu s žádostí o vyjádření Andrej Babiš nereagoval.

Potvrzení pocházejí z UnicreditBank, kde má ministr financí účet. Dokládají pokyn k „nákupu“ cenných papírů a zároveň stržení peněz z účtu. Andrej Babiš dříve uváděl, že rozhodnutí vydat dluhopisy bylo dílem Babiše-podnikatele a jako ministr za ně už jen „zaplatil“.

Všechna potvrzení o nákupu jsou adresována na adresu sídla společnosti Agrofert, a to do vlastních rukou Andreje Babiše.

Sám sobě

Korunové dluhopisy se staly jednou z rozbušek současné vládní krize. Ministr financí z nich má nedaněný příjem a původ části peněz na jejich nákup vysvětlil dalšími nedaněnými penězi.

Agrofert vydal dluhopisy za celkem tři miliardy korun těsně před koncem roku 2012, kdy se uzavřela díra v zákoně o daních z příjmů. Ta umožnila, aby se z výnosů z korunových dluhopisů neplatila žádná daň.

Jediným kupcem korunových dluhopisů Agrofertu byl Andrej Babiš. Z výpisů vyplývá, že je kupoval za nominální (tedy původní) hodnotu s naběhlým (alikvótním) výnosem v daném roce. Čistá hodnota dluhopisů je téměř půldruhé miliardy korun (1 482 269 999 Kč).

„Dluhopisy byly zaknihované, držené Agrofertem a ten jakoby dlužil sám sobě. Potom je po částech prodával investorovi, což byl asi přímo pan Babiš,“ říká Jiří Witzany, vysokoškolský pedagog a matematik vyučující teorii investic do cenných papírů, současně místopředseda strany SNK ED.

Proč došlo k takovému časovému prodlení mezi vydáním papírů Agrofertem a jejich nákupem majitelem? „Zřejmě potřebovali splnit termín pro vydání dluhopisů za výhodných podmínek, což bylo do konce roku 2012. A zároveň ten investor, tedy pan Babiš, ještě neměl připravené peníze na jejich nákup,“ míní Witzany.

Společností, které vydaly korunové dluhopisy, byly celkem přes čtyři stovky. Jen část z nich je potom využila a dluhopisy prodala. Ještě menší část korunových dluhopisů se týká majitelů firem, kteří tímto způsobem začali půjčovat vlastním společnostem a obcházet tím patnáctiprocentní daň z příjmů.

Finanční správa pod tlakem veřejného mínění koncem dubna potvrdila, že tyto případy plošně prošetří. Koncern Agrofert pak potvrdil, že finanční správa prošetřuje i dluhopisy vydané Babišovým holdingem.

Autentické dokumenty UnicreditBank najdete v galerii.

S názornou ukázkou Babišova daňového matrixu se můžete seznámit v delším článku Hluboce zamrazená tajemství Andreje B.

Podpořte Reportér sdílením článku