Vietnam: Miliony uhynulých ryb, dlouhá cesta ke svobodě

15. června 2016

Pouliční protesty v Hanoji, květen 2016.

foto Profimedia.cz

Vietnam čeká ještě dlouhá cesta k politické svobodě. Komunisté u moci potlačují pouliční demonstrace a novináři končí u výslechu. Veřejnost žádá vládu, aby odhalila viníka znečištění moře a hromadného úhynu ryb. Dočkala se policejních obušků, zastrašování a omezení sociálních sítí.

Na programu nedávné návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy ve Vietnamu bylo posílení partnerství obou zemí. Američané mají velký zájem na zvýšení svého vlivu v regionu, důkazem je mimo jiné zrušení embarga na dovoz zbraní z USA. Obama však také zdůraznil, že se zasadí o dodržování lidských práv včetně svobody projevu. A měl k tomu dobrý a velmi aktuální důvod.

Vietnam právě oslavoval 41. výročí sjednocení severu a jihu země, když dorazily první zprávy o mrtvých rybách na březích čtyř provincií, ve velké míře závislých na rybolovu. Následovaly pouliční protesty proti vládě, které jsou v zemi velmi nezvyklé – po vlně zatýkání kritiků režimu v nedávných letech se veřejnost příliš hlasitě neprojevuje.

Pláž v provincii Quang Binh. květen 2016.

Rybáři v oblasti tvrdí, že příčinou ekologického neštěstí jsou odpadní vody, které do moře vypouští továrna na výrobu oceli, jež je součástí průmyslového konglomerátu tchajwanské společnosti Formosa. Vedení tohoto významného zaměstnavatele přiznalo, že již před několika lety instalovalo téměř dvoukilometrové potrubí, které odvádí odpad z továrny přímo do moře. Jeho obsah a množství podle oficiálního vyjádření vždy kontrolovalo ministerstvo životního prostředí. Svědci nicméně hovoří o tom, že mořská voda u výpustí byla po několik dní temně žlutá.

Mluvčí ocelárny navíc rozhořčil veřejnost výrokem, že si obyvatelé země musí zvolit mezi pracovními místy a čistým prostředím. „Chcete ryby, nebo výrobu oceli?” nechal se slyšet na tiskové konferenci. A právě toto prohlášení společně s pasivitou vietnamské vlády vyhnalo během květnových víkendů do ulic tisícovky demonstrantů, kteří po vládě požadovali adekvátnější reakci.

Strýček Ho to všechno vidí

Nejvíce postiženou oblastí je 200 kilometrů dlouhé pobřeží středního Vietnamu, kde se nachází i několik turisticky oblíbených míst. „Pláže jsou přeplněné mrtvými rybami, za odpoledne jich tu nasbíráte i sto kilogramů,” nechal se pro New York Times slyšet místní rybář Le Van Hoa. Obchodníci přestali ze dne na den ryby ze zdejších vod nakupovat. „Nevíme, co z toho je bezpečné, každý má strach,” říká stánkař na tržnici v Ho-Či Minově městě.

Podpořte Reportér sdílením článku