Zpráva

Druhý pokus o odvolání rektora ČVUT

19 / 04 / 2017

Bouře na jedné z nejvýznamnějších českých univerzit pokračuje. Členové akademického senátu sepsali desetibodový návrh na odvolání rektora ČVUT Petra Konvalinky. Chtějí, aby se jeho odvoláním senát zabýval na nejbližším zasedání. Obávají se finančních problémů a "ochromení každodenního chodu školy".

Bouře na jedné z nejvýznamnějších českých univerzit pokračuje. Členové akademického senátu sepsali desetibodový návrh na odvolání rektora ČVUT Petra Konvalinky. Chtějí, aby se jeho odvoláním senát zabýval na nejbližším zasedání. Obávají se finančních problémů a "ochromení každodenního chodu školy".

Akademický senát Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) bude zřejmě již na svém nejbližším zasedání jednat o odvolání rektora, nejvyššího představitele největší technické univerzity v Česku.

Pokud k hlasování o odvolání skutečně na nejbližším zasedání senátu 26. dubna dojde, půjde už o druhý pokus o odvolání rektora Konvalinky za posledních několik měsíců. První, loňský souvisel s nespokojeností kolem faktu, že rektor najal jako svého poradce proslulého dotačního šíbra Miroslava Elfmarka. Nový návrh na odvolání podle jednoho z akademických funkcionářů souvisí i s předchozím děním – zmiňuje však také problémy ve financování a hospodaření školy.

 

„Museli jsme“

O zařazení bodu – odvolání rektora Petra Konvalinky – požádala v úterý čtveřice senátorů v dopise směřovaném vedení univerzity. „Jsem si vědom toho, že se jedná o závažný krok a je mi líto, že jsme ho museli učinit. Domnívám se nicméně, že to bylo naší povinností, a že tak chráníme ČVUT před dalším poškozováním dobrého jména i finančními následky, neboť dříve zmíněné důvody pro odvolání rektora zdaleka nepominuly, naopak se k nim přidala řada dalších, neméně závažných,“ uvedl na veřejném fóru senátor Jan Kybic, profesor fakulty elektrotechnické a jeden ze čtveřice navrhovatelů.

V deseti bodech, které uvádějí jako motiv pro odvolání rektora Konvalinky, převažují důvody týkající se napjatého hospodaření univerzity. Jako hlavní uvádějí vyčerpání finančních rezerv školy, nutnost vzít si stodevadesátimilionový úvěr, hrozící díra v hospodaření v řádu stovek milionů korun a to v souvislosti s výstavbou budovy Českého institutu informatiky robotiky a kybernetiky (CIIRC). Miliardová budova CIIRC v Praze-Dejvicích se má slavnostně otevírat zkraje května a to zřejmě za účasti premiéra Bohuslava Sobotky.

„Přitom v roce 2017 se očekává nutnost dofinancování dalších více než 400 milionů korun z vlastních zdrojů. Pan rektor nebyl dosud schopen předložit realistický plán získání těchto chybějících prostředků, přestože k tomu byl AS ČVUT (akademickým senátem) opakovaně vyzván. Hrozí proto neschválení rozpočtu ČVUT na rok 2017 a ochromení každodenního běžného chodu školy,“ uvádějí senátoři.

Škola získala ze státního rozpočtu na stavbu institutu robotiky mimořádnou injekci ve výši jedné miliardy korun s tím, že dalších několik set milionů dodá z vlastních prostředků. O kolik peněz přesně půjde, jak se na ně složí jednotlivé části univerzity, kolik bude provoz nové budovy stát a kdo ji bude využívat – to je předmětem ostrých debat na půdě univerzity minimálně poslední dva roky.

Údaje o rozpočtu, nákladech na provoz a potřebě vlastních prostředků se totiž výrazně liší. Podle prezentace duchovního otce a ředitele institutu CIIRC profesora Vladimíra Maříka zbývá v univerzitním rozpočtu nalézt zhruba dvě stě milionů korun. Institut bude mít podle jeho údajů v nejbližších letech vyrovnané hospodaření a od roku 2020 by měl být výrazně ziskový. Hlavním zdrojem příjmů, s kterými počítá, jsou národní a mezinárodní granty a dotace na úrovni dvě stě až tři sta milionů ročně. Naopak kritikové v čele s profesorem Janem Kybicem uvádějí, že potřeba vlastních zdrojů – na které se složí ostatní části školy – je minimálně čtyři sta milionů.

Zatím pomyslným vrcholem v debatě o hospodaření školy a institutu CIIRC byla žádost rektora Konvalinky o stažení prezentace Jana Kybice ze serveru vedení univerzity a rektorova neúčast na zasedání hospodářské komise senátu minulý týden, kam byl pozván a kde měl rozdíly vysvětlit.

58f7327a9c40d6e6bf4b4112 MEDIA_ITEM image
Návrh na odvolání rektora ČVUT - první stránka.

Dotační šíbr

Předchozí pokus o odvolání rektora, skončil loni před koncem roku hlasováním – dvacet hlasů bylo pro odvolání a stejný počet proti, přičemž hranice k odvolání je 27 hlasů ze 45 členů senátu.

Hlavním důvodem bylo tehdy angažování dotačního šíbra Miroslava Elfmarka jako rektorova poradce a jeho dosud neobjasněná účast na projektech univerzity jako například při hledání úložiště jaderného odpadu pro státní agenturu SÚRAO.

Při diskusích o Miroslavu Elfmarkovi se zjistilo, že si vedení školy zadalo analýzu, v jejímž rámci se shromažďovaly i osobní údaje o vybraných zaměstnancích školy.

Aktualizace:

Rektor ČVUT Petr Konvalinka vydal k návrhu na své odvolání prohlášení, v kterém jednotlivé body a tvrzení odmítá. Podle něj bude letos potřeba na dofinancování institutu CIIRC částka ve výši 90 milionů korun, údaje o vyšší potřebě jsou podle něj lež.

Prohlášení rektora zde.

Akademický senát ČVUT v Praze hlasoval o odvolání rektora 26. dubna a návrh nebyl schválen. Pro odvolání hlasovalo v tajné volbě 18 ze 43 přítomných senátorů. Pro přijetí návrhu bylo potřeba, aby ho podpořilo 27 senátorů, tedy třípětinová většina ze 45 míst.

 

Další informace o dotacích v české vědě a akademické sféře můžete najít v blogu zde.

Galerie (3) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat