Brexit je tady

24. června 2016

„Den nezávislosti“. Automobil kampaně za vystoupení Británie z EU.

foto Profimedia.cz

Většina britských voličů, která se zúčastnila čtvrtečního referenda, rozhodla, že si přeje odchod své země z Evropské unie. Toto rozhodnutí bude mít nepochybně dalekosáhlé dopady.

Vědci a politologové začínají právě přepisovat mnohá zaběhnutá pravidla.

Referendum, v němž dala většina hlasujících Britů najevo, že si přeje vystoupení z Evropské unie, se zcela jistě zapíše do učebnic. Až do dnešního rána platilo, že lidé většinou v referendech tohoto typu – ať už říkají cokoli – nakonec potvrdí status quo, protože nechtějí riskovat. A že trhy dokáží předpovědět hlasování lépe než průzkumy. O sázkových kancelářích nemluvě.

Nic z toho však už není pravda.

Na druhé straně jde o vstup na neznámé teritorium pouze zčásti. Před riziky takového výsledku varovalo mnoho lidí, institucí a expertů.

Skotsko i Severní Irsko hlasovalo proti odchodu z Evropské unie a okamžitě se začaly ozývat hlasy, že by se obě země měly od Velké Británie odtrhnout. I když není jisté, zda to tak nakonec dopadne, hrozba rozpadu Spojeného království je nyní reálná.

Burzy po celém světě se ráno řítily k zemi, britská libra se extrémně propadala; i o tomto nebezpečí se mluvilo. Opět není jasné, zda tento vývoj povede třeba k nějakému opakování krize z roku 2008, mnohé instituce jsou na takový vývoj přece jen nějak připraveny a pokusí se jej odvrátit – přesto je však vzpomínka na události před osmi lety ve vzduchu.

Fakt, že většina britských voličů tato varování nerespektovala, se budou dlouho analyzovat a rozebírat. Určitě to svědčí o propadu důvěry v autority, nebo – jinak řečeno – o obrovské nedůvěře v to, co se (dost pohrdlivě) nazývá establishmentem, ať už jde o politiky, ekonomy, odborníky.

A důvody tohoto propadu mohou být různé: od oprávněné nespokojenosti se stavem společnosti a s nerovnoměrnou distribucí bohatství až třeba po důsledky toho, jak se ve věku internetu a sociálních sítí mění lidská komunikace.

Důsledky britského referenda budou nepochybně dalekosáhlé. Jednoznačně bude mít hlasování dopady na zbývající členy Evropské unie, včetně České republiky – a samozřejmě jde o zásadní ránu Evropské unii jako takové.

Je zcela jasné, že pokud má EU přežít, musí projít zásadními změnami, aby opět získala podporu občanů, která není zdaleka nalomená jen v Británii.

Jestli se ovšem evropským politikům podaří zabránit rozpadu Unie a vítězství populistů typu francouzské Le Penové nebo nizozemského Wilderse, kteří toto britské referendum oslavují, je samozřejmě otázkou.

Čeká nás prostě turbulentní doba. Musíme doufat, že nebude dlouhá a že na jejím konci bude nakonec něco lepšího, než je Evropa v dnešním stavu.

Podpořte Reportér sdílením článku