Rozhovor

Emma má bazar. Podpořte ji.

11 / 12 / 2015

Kdy? V pondělí 14. prosince od 14:00 do 22:00. Kde? V Hudebním divadle Karlín v Praze. Pro koho? Především pro nemocné děti. Proč a jak? To si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Proč jste se rozhodla pořádat dobročinné bazary?

Měla jsem takový pocit provinění, že se mi najednou hodně daří. A řekla si, že bych toho měla využít k tomu, abych vytvořila něco prospěšného. Tak jsme s mým partnerem Jordanem převedli zvyk, který jsme měli s našimi kamarády – vyměňovali jsme si nádobí, filmy, knížky a podobně – na něco většího. Přizvali jsme asi dvacet veřejně známých lidí, kterých si vážíme, a požádali je, aby donesli, co mohou postrádat. Někteří se sami zhostili role prodejců. Přijít se podívat a něco si koupit může každý, kdo to cítí podobně,

Například?

Staré scénáře, různé rekvizity, ale i oblečení a svoje osobní věci, například nádobí, hračky či suvenýry z cest. Při předchozích bazarech jsme nabízeli například koncertní mikinu Vojty Dyka, lennonky Jana Hřebejka, suspenzor Jiřího Mádla, fotbálek s Jakubem Kohákem nebo podepsaný dres Jaromíra Jágra. Návštěvník z toho může mít hned trojí zážitek. Jednak si může popovídat se svým oblíbencem, za druhé si od něj může koupit nějakou věc, která mu v ideálním případě k něčemu bude, a za třetí může odcházet s dobrým pocitem, že někomu pomohl.

Pro první bazar loni v květnu jste se spojila s Člověkem v tísni a s Nadací Nova. Proč právě s nimi?

Žiju v Česku teprve čtyři roky (většinu dosavadního života strávila s rodiči ve Francii, pozn. red.), takže se s některými dobročinnými aktivitami stále seznamuju. A Člověk v tísni byl jistota, že jde o zavedenou, fungující a prospěšnou organizaci. Nova je moje domovská televize a tak jsem za její mediální podporu ráda, zhruba polovina vybraných prostředků zamíří k dětem právě prostřednictvím Nadace Nova – ať už jsou to SOS vesničky nebo třeba Program Pět P. Nadace si z té částky, kterou jí předám, nenechá ani korunu, všechno půjde rovnou tímhle směrem.

Člověka v tísni však mezi těmi, na které sbíráte, letos už nemáte…

Člověku v tísni jsme pomohli třikrát, podpořili jsme například jejich projekt v Sýrii či tuzemské programy Lepší škola pro všechny a Příběhy bezpráví. Teď se zase snažíme pomoci dalším organizacím a jednotlivcům, kteří třeba nemají tak stabilní zdroj příjmu. Budeme podporovat Nadační fond Šance onkoláčkům a rodiny zasažené nemocí či úrazem. Chodí nám žádosti s konkrétní částkou a účelem, vždy to dopředu nastudujeme a po skončení bazaru rozdělíme výtěžek mezi ty, které vnímáme jako nejnaléhavější.

Jaké sumy se při vašich bazarech daří vybírat?

Na jarních bazarech to bývá kolem 200 tisíc korun, na vánočním bazaru se loni k mému velkému překvapení vybralo asi 450 tisíc, což mi přijde neuvěřitelné. Bohužel jsem ale tak nastavená, že když letos vybereme méně, propadnu smutku. Přestože třeba i 300 tisíc na dobročinnost je vlastně skvělá suma.

Takže pokud vaši příznivci nechtějí, abyste byla smutná, měli by přijít něco utratit…

Bylo by to moc hezké. Na našich bazarech už se dohromady objevilo patnáct set lidí a když se přidají další, budu ráda. A návštěvníci budou mít příležitost obdarovat své blízké něčím opravdu neobvyklým. Večer vždycky pořádáme i dražbu, kde jsou ve hře originální zážitky, letos lze vydražit například roli ve filmu Jana Hřebejka. O jaký film půjde, to se ještě neví, ale režisér bude na místě a výherce se může domluvit rovnou s ním. Kromě toho se můžete proletět v letadle Ondřeje Soukupa nebo vařit přímo u vás doma se skvělým kuchařem Markem Raditschem. Máme v zásobě i spoustu dalších prožitků.

Chcete pomoci i několika konkrétním rodinám. Jaké rodiny to jsou?

Pomoc potřebuje například rodina tříleté Boženky, která od narození trpí nemocí, při níž postupně ochabuje svalstvo a tím ubývá schopnost pohybu. Rodina se nevzdává, nyní se potřebuje s Boženkou vypravit za lékaři do USA. A s tím chceme pomoci. Druhým příkladem může být vysokoškolačka Míša, která se po srážce s tramvají učí znovu chodit i mluvit. Je ochrnutá na polovinu těla a denně musí na různé procedury, maminka musela skončit se zaměstnáním, aby se o ni mohla starat. Rodině by pomohl příspěvek na vlastní auto, které by jim usnadnilo dopravu k lékařům.

Chcete nemocným dětem a jejich rodinám také pomoci? Podrobnosti na facebooku zde nebo na webu www.emmamabazar.cz. Snímky z loňského ročníku vánočního bazaru si můžete prohlédnout v galerii.

Galerie (8) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat